Türkiye'nin önde gelen iktisat ve iktisat tarihi uzmanlarından biri olarak tanınan Prof. Dr. Erol Özvar, akademik başarıları ve uluslararası deneyimiyle dikkat çekiyor. İstanbul'da doğan ve eğitim hayatına Marmara Üniversitesi'nde başlayan Özvar, Osmanlı ekonomisi üzerine yaptığı derinlemesine çalışmalarıyla bilinir. Akademik kariyerinin yanı sıra çeşitli uluslararası kurumlarda görev alması, onun alanındaki otoritesini pekiştirmiştir.

Erol Özvar Kimdir?

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, Türkiye'nin önde gelen iktisat ve iktisat tarihi uzmanlarından biridir. 1966 yılında İstanbul'da doğan Özvar, akademik kariyerine Marmara Üniversitesi İktisat Bölümü'nde başlamıştır. Lisans eğitimini burada tamamladıktan sonra aynı üniversitede iktisat tarihi alanında yüksek lisans ve doktora derecelerini almıştır.

Prof. Dr. Erol Özvar'ın çalışmaları, özellikle Osmanlı Devleti'nin ekonomik ve mali yapısı üzerine odaklanmıştır. En önemli eserlerinden biri olan "Osmanlı Maliyesinde Malikane Uygulaması" (2004), Osmanlı Bankası Arşivleri ve Araştırma Merkezi tarafından en iyi eser ödülüne layık görülmüştür. Ayrıca Mehmet Genç ile birlikte hazırladığı "Osmanlı Maliyesi: Kurumlar ve Bütçeler" (2006) adlı eser, uluslararası alanda büyük takdir toplamış ve prestijli Halil İnalcık Tarih Ödülü'ne layık görülmüştür.

Erol Özvar, akademik kariyeri boyunca Harvard Üniversitesi'nde Orta Doğu Araştırmaları Merkezi'nde ve Harvard Hukuk Fakültesi İslam Hukuku Araştırmaları Programı'nda ziyaretçi öğretim üyesi olarak görev yapmıştır. Ayrıca Türk Tarih Kurumu'nun bilim kurulu üyeliği ve Uluslararası Türkiye'nin Sosyal ve Ekonomik Tarihi Birliği'nin idare kurulu üyeliği gibi önemli pozisyonlarda bulunmuştur. Uluslararası İktisat Tarihi Kurumu'nun bilim kurulu üyeliği de Özvar'ın uluslararası alandaki tanınırlığını pekiştirmiştir.

30 Temmuz 2021 tarihli Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı olarak atanan Prof. Dr. Erol Özvar, Türkiye'nin yükseköğretim politikalarının yönlendirilmesinde önemli bir role sahiptir. YÖK Başkanı olarak göreve başladığı günden bu yana, ülkenin eğitim ve akademik gelişimine katkıda bulunmaya devam etmektedir. Evli ve üç çocuk babası olan Erol Özvar, İstanbul'da yaşamını sürdürmektedir. Özvar, akademik çalışmalarının yanı sıra ailesine vakit ayırmakta ve sosyal sorumluluk projelerine destek vermektedir.

Editör: Haber Merkezi