Adalar Belediye Başkanı Erdem Gül'ün MİT tırları davasındaki karar duruşması sonucunda aldığı 5 yıl hapis cezası, kamuoyunda büyük yankı uyandırdı. Gül'ün bu kararın ardından hapse girip girmediği merak konusu olurken, kim olduğu ve neden hapis cezası aldığı da vatandaşlar tarafından araştırılmaya başlandı. İşte, Erdem Gül'ün hayatı ve kariyeriyle ilgili merak edilen detaylar...

Erdem Gül Kimdir?

Erdem Gül, 1967 yılında Giresun'da doğmuş olan bir gazetecidir. Gazetecilik kariyerine Gazi Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu'ndan mezun olduktan sonra adım atmıştır. Profesyonel gazetecilik kariyerine ANKA Ajansı'nda başlamıştır ve daha sonra Taraf Gazetesi ile Cumhuriyet Gazetesi'nde AK Parti ve parlamento muhabiri olarak çalışmıştır. 2013 yılında Cumhuriyet Gazetesi Ankara Bürosu'nda Haber Müdürü olarak görev yapmıştır ve daha sonra gazetenin Ankara Temsilciliği görevini üstlenmiştir. Ancak, 26 Kasım 2015 tarihinde MİT TIR'ları haberinden dolayı tutuklanmıştır. Davanın sonucunda hapis cezası alsa da, Yargıtay tarafından beraat etmiştir. Daha sonra, 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi'nden İstanbul Adalar İlçesi Belediye Başkanı seçilmiştir.

Erdem Gül'ün Hapis Cezası Belli Oldu

Adalar Belediye Başkanı Erdem Gül, uzun süredir devam eden MİT tırları davasındaki karar duruşmasında mahkeme tarafından 5 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Bu kararın ardından vatandaşlar, Erdem Gül'ün kim olduğu, neden hapis cezası aldığı ve hapse girip girmediği konularında bilgi sahibi olmak için araştırmalar yapıyorlar.

Erdem Gül'ün Kimliği ve Kariyeri

1967 yılında Giresun'da doğan Erdem Gül, gazetecilik kariyerine Gazi Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu'ndan mezun olduktan sonra adım attı. ANKA Ajansı'nda profesyonel gazetecilik yapmaya başlayan Gül, Taraf Gazetesi ve Cumhuriyet Gazetesi'nde AK Parti ve parlamento muhabiri olarak görev aldı. 2013 yılında Cumhuriyet Gazetesi Ankara Bürosu'nda Haber Müdürü olarak çalışmaya başladı ve daha sonra gazetenin Ankara Temsilciliği'ne atandı.

Neden Hapis Cezası Aldı?

Erdem Gül, 26 Kasım 2015 tarihinde MİT TIR'ları haberinden dolayı tutuklandı. Ancak, davanın sonucunda hapis cezası alsa da, Yargıtay tarafından beraat etti. Ardından, 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde CHP'den İstanbul Adalar İlçesi Belediye Başkanı seçildi.

Hapse Girecek mi?

Mahkeme tarafından verilen 5 yıl hapis cezasının ardından, Erdem Gül'ün hapse girip girmeyeceği merak ediliyor. Ancak, kararın temyiz süreci ve yargı süreci devam ettiği için hüküm henüz kesinleşmediği için Gül'ün hapse girişi konusunda net bir bilgi bulunmamaktadır.