Türkiye'nin genç satranç yetenekleri arasında ön plana çıkan Ediz Gürel, 16 yaşındaki genç yaşına rağmen satranç dünyasında büyük başarılara imza atıyor. 5 Aralık 2008 tarihinde Bursa'da dünyaya gelen Gürel, satranca olan ilgisini henüz 7 yaşında keşfetmiş ve o günden itibaren büyük bir tutkuyla bu spor dalına odaklanmıştır. Genç yaşına rağmen kazandığı unvanlar ve uluslararası turnuvalardaki performansıyla adından söz ettiren Ediz Gürel, Türkiye'nin geleceğinde parlak bir ışık olma yolunda hızla ilerliyor. İşte, satrancın genç yeteneği Ediz Gürel'in başarıları ve hikayesi...

Ediz Gürel Kimdir?

Türkiye'nin yetiştirdiği genç yeteneklerden biri olarak dikkat çeken Ediz Gürel, sadece 16 yaşında olmasına rağmen satranç dünyasında adından sıkça söz ettiriyor. 5 Aralık 2008 tarihinde Bursa'da dünyaya gelen Gürel, henüz 7 yaşında iken anaokulu öğretmeninin yönlendirmesiyle satrancın büyülü dünyasına adım attı. Genç yaşta gösterdiği başarılarla dikkatleri üzerine çeken Ediz Gürel, 2019'da Avrupa Okullar Şampiyonası'nda elde ettiği 3'üncülük ile Usta Adayı (CM) unvanını kazandı. Ardından, 2021'de FIDE Ustası (FM), 2022'de ise Uluslararası Usta (IM) unvanlarına layık görüldü.

Genç satranç tutkunu, 2024 Prag Uluslararası Satranç Festivali'nde Challenger turnuvasında elde ettiği başarıyla Büyükusta (GM) olma hakkını elde etti. Eğitim hayatına Bursa'da devam eden Ediz Gürel'in annesi öğretmen, babası ise inşaat mühendisi. Genç satranç ustası, bir kız kardeşi olduğu bilgisiyle dikkat çekiyor. Türk satranç camiasının geleceğine umut ışığı saçan Ediz Gürel, genç yaşına rağmen elde ettiği unvanlar ve katıldığı uluslararası turnuvalardaki performansı ile adından sıkça söz ettiriyor.