Bankacılık sektöründe uzun yıllar hizmet vermiş, çeşitli önemli görevler üstlenmiş ve geniş bir finansal deneyim kazanmış olan Usta, akademik başarısını Gazi Üniversitesi İşletme Bölümü mezuniyeti ile taçlandırmış, ardından İstanbul Bilgi Üniversitesi'nde MBA programını tamamlamıştır. Bankacılık alanındaki profesyonel kariyerinin yanı sıra SPL Düzey 3, Türev Araçlar ve Kurumsal Derecelendirme lisanslarına sahip olması, Usta'nın finansal alandaki uzmanlığını gösteriyor. Peki, Ebru Usta kimdir?

Ebru Usta Kimdir?

Türkiye'nin finans ve ekonomi dünyasında saygın bir yere sahip isimlerinden biri olan Ebru Usta, kariyerine Halkbank'ta başlamış ve uzun yıllar bankacılık sektöründe önemli görevler üstlenmiştir. Gazi Üniversitesi İşletme Bölümü'nden mezun olduktan sonra İstanbul Bilgi Üniversitesi'nde MBA programını tamamlayarak eğitimini ilerletmiştir. Profesyonel kariyerine 2006 yılında Halkbank'ın Samsun Bölge Koordinatörlüğü'nde mali tahlil bölümünde başlayan Usta, zamanla bankanın farklı birimlerinde çalışmış ve geniş bir finansal deneyim kazanmıştır. Bu süreç içinde Halkbank'ın İstanbul Güneşli Ticari Şubesi'nde mali tahlil, Genel Müdürlük Kredi Politikaları, Sektörel Araştırmalar ve Ekonomik Araştırmalar gibi önemli departmanlarda görev almıştır.

Finans dünyasındaki uzmanlığını kanıtlayan Ebru Usta, 15 yıl boyunca Halkbank'ta çalışarak bankacılık sektörünün farklı yönlerini incelemiş ve bu süreçte SPL Düzey 3, Türev Araçlar ve Kurumsal Derecelendirme lisanslarına sahip olmuştur. Bankacılık deneyiminin ardından 2021-2022 yıllarında Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş.'de Araştırma bölümünde Ekonomist ve Banka Analisti olarak görev yapmıştır. Bu dönemde de ekonomi ve finans alanındaki yetkinlikleri ile adından söz ettiren Ebru Usta, finans dünyasının önde gelen kurumlarından birinde önemli bir rol üstlenmiştir.

2023 yılı itibarıyla ise Ebru Usta, BloombergHT'de Para ve Sermaye Piyasaları Müdürü olarak görev yapmaktadır. BloombergHT kanalında "Piyasa Masası" programı ile finans dünyasındaki gelişmeleri takipçilerine aktaran Usta, ekonomi ve sermaye piyasaları konularında geniş bir bilgi birikimine sahiptir. Usta, televizyondaki kariyeriyle de finans ve ekonomi alanında farkındalık yaratmayı başarmıştır.

Ebru Usta, finans dünyasındaki tecrübesi, eğitimi ve televizyonculuktaki başarısıyla tanınan bir isim olarak Türkiye'nin ekonomik gelişmelerini anlamamıza ve takip etmemize önemli katkılarda bulunmaktadır.