31 Mart yerel seçimlerinin sonuçlarına göre DEM Partisi adayı Sofya Alağaş'ın Siirt Belediye Başkanı seçilmesi, Siirt'in siyasi gündeminde önemli bir yer edindi. Siyaset sahnesine yeni bir soluk getiren Alağaş'ın kimliği ve siyasi geçmişi merak konusu oldu. Peki, Sofya Alağaş kimdir, nerelidir ve siyasi kariyeri nasıl şekillendi?

Sofya Alağaş Kimdir?

Siirt Belediye Başkanı Sofya Alağaş, 1990 yılında Siirt'in Pervari ilçesinin Erkent köyünde doğmuştur. Ailesiyle birlikte 1993 yılında Adana'ya taşınmıştır. İlkokul, ortaokul ve lise eğitimini Adana'da tamamlamıştır. Gazetecilik deneyiminin ardından çeşitli sivil toplum kuruluşlarında çalışmıştır. Son olarak 31 Mart yerel seçimlerinde AK Parti'den rakibi Ekrem Oğlaç'a karşı yarışarak %49.39 oy oranıyla Siirt Belediye Başkanı seçilmiştir.

Jin News Haber Müdürü olduğu dönemde, Sofya Alağaş Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturma kapsamında 15 gazeteci meslektaşıyla birlikte gözaltına alınmıştır. İddianamede, gazetecilik faaliyetleri ve Jin News ajansının yayınları suç delili olarak gösterilmiştir. Ancak daha sonra soruşturma dosyası ayrılan Alağaş hakkında, “örgüt üyesi olmak” suçlamasıyla hazırlanan iddianameye rağmen yurtdışına çıkış yasağı verilerek tahliye edilmiştir.

Siirt'te yapılan yerel seçimlerde DEM Parti'den Siirt Belediye Başkanı seçilen Sofya Alağaş, 31 yaşında Türkiye'nin en genç belediye başkanlarından biri olarak göreve başlamıştır.

1990 doğumlu olan Sofya (Safiye) Alağaş, genç yaşına rağmen Siirt'in yerel yönetiminde önemli bir göreve gelmiştir. Eğitim hayatına Adana'da başlamış ve daha sonra Siirt'te devam etmiştir. Gazetecilik kariyerinin yanı sıra hukuk eğitimi almış ve siyasette aktif rol üstlenmiştir.