Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçimler öncesinde duyurduğu düzenlemelerden biri de gençlerin cep telefonu, tablet ve bilgisayar satın alımlarında vergi muafiyetinden yararlanmaları konusuydu. Vergi muafiyetinin hayata geçirilmesinin ardından birçok öğrenci teknoloji ürünlerini satın alırken vergi ödemeyecek.

Merakla beklenen vergi muafiyeti düzenlemesine ilişkin yeni detaylar ortaya çıkmaya devam ediyor. Üniversite öğrencilerinin yararlanabileceği düzenleme kapsamında öğrenciler bir defaya mahsus olmak üzere vergisiz olarak söz konusu cihazları satın alabilecekler. Bu sayede neredeyse yarı yarıya daha ucuz şekilde satın alabilecekler.

TEKNOLOJİ ÜRÜNLERİNDE VERGİ MUAFİYETİ!

Cep telefonu, tablet ve bilgisayar satın alımlarında geçerli olmak üzere üniversite öğrencilerinden bir defaya mahsus olmak üzere vergi alınmaması yönünde düzenlemede heyecanlı bekleyiş devam ediyor. Uygulama kapsamında eğer sadece ÖTV kaldırılırsa 61.000 TL olan bir cep telefonu, 40 bin 723 TL’ye düşecek.

Vergi muafiyeti kapsamında eğer KDV muafiyeti uygulanırsa bu durumda aynı cep telefonun fiyatı 30 bin liraya kadar düşecek. Bilgisayarlardan ÖTV alınmıyor. Ancak KDV oranı bulunuyor. Her iki vergi türünün de kaldırılması halinde oldukça uygun fiyatlar ile cihaz alışverişi yapılabilecek.

VERGİ MUAFİYETİNDEN KİMLER YARARLANACAK?

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından seçim vaadi olarak verilen öğrencilere vergisiz cep telefonu ve bilgisayar alımına ilişkin düzenlemeden tüm üniversite öğrencileri yararlanamayacak. Bir defaya mahsus olarak uygulanacak düzenlemeden sadece örgün öğretimdeki lisans ve ön lisans öğrencileri faydalanabilecek. Yüksek lisans, doktora ve açık öğretim öğrencileri ise bu uygulamadan faydalanamayacak.

HER AY 10 GB İNTERNET VERİLECEK!

Teknoloji alışverişlerinde vergi muafiyetinin yanı sıra ayrıca genceler her ay 10 GB bedava internet verilmesine dair de düzenleme merakla bekleniyor. Vergi muafiyetine ek olarak her ay ücretsiz 10 GB’a kadar internet kullanım hakkı sunulacak. Bununla beraber vergi muafiyetinden sadece belirli öğrenciler yararlanabilecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatı ile yeni düzenlemenin hayata geçirilmesi bekleniyor.