Tasavvufun önemli isimlerinden biri olarak bilinen Cemâlnur Sargut'un hayatı ve katkıları, geniş bir kitle tarafından merak ediliyor. Türk Kadınları Kültür Derneği'nin İstanbul Şubesi Başkanlığı gibi önemli görevleri üstlenen Sargut, tasavvuf alanında yaptığı çalışmalarla tanınıyor. Kimya mühendisliği eğitimi sonrasında tasavvufa yönelen ve uluslararası alanda da faaliyet gösteren Sargut'un biyografisi, derinlikli bir incelemeyi gerektiriyor. İşte, Cemâlnur Sargut'un detaylı portresi...

Cemâlnur Sargut Kimdir?

Üniversite eğitimini kimya mühendisliğinde tamamladıktan sonra kimya öğretmeni olarak görev yapan Cemâlnur Sargut, sonrasında tasavvuf alanında büyük çalışmalara imza atmıştır. Halen, Türk Kadınları Kültür Derneği'nin (TÜRKKAD) İstanbul Şubesi Başkanlığı görevini üstlenmektedir. Otuz yılı aşkın süredir, tasavvuf alanında hem Türkiye'de hem de yurt dışında çok yönlü çalışmalar gerçekleştirmiştir.

Cemâlnur Sargut, tasavvuf alanına yönelik çalışmaları desteklemek ve üniversitelerde tasavvufun çalışma zeminini artırmak amacıyla çeşitli girişimlerde bulunmuştur. Bu kapsamda, North Carolina Üniversitesi Dini Etütler Bölümü'nde, Pekin Üniversitesi İleri Beşeri Bilimler Enstitüsü'nde ve Kyoto Üniversitesi'nde Kenan Rifai Tasavvuf Arşaştırmaları Merkezi'nin kurulmasını sağlamıştır. Ayrıca, 2013 yılında Kerim Eğitim Kültür ve Sağlık Vakfı'nı kurarak tasavvuf alanındaki çalışmaları desteklemiştir.

Cemâlnur Sargut'un yayınlanmış 30'a yakın eseri bulunmaktadır. Özellikle, Kur'an-ı Kerim üzerine büyük mutasavvıfların yorumlarına dayalı çalışmaları ve Fusûsu’l Hikem şerhleri üzerine çalışmalar yapmaktadır. İstanbul'da 20 yılı aşkın süredir halka açık Mesnevi ve Fusûsu’l Hikem sohbetleri düzenlemektedir. Ayrıca, Almanya, Amerika, Hindistan gibi ülkelerde İslam Tasavvufu alanında düzenli olarak seminerler vermektedir. Cemâlnur Sargut, halen Üsküdar Üniversitesi Rektör Danışmanı olarak görev yapmakta ve Üsküdar Üniversitesi'nde dersler vermektedir.