1975 yılında İskoçya'nın Glasgow şehrinde dünyaya gelen Karagözoğlu, elektrik-elektronik mühendisi olarak aldığı eğitimle teknolojiye olan ilgisini profesyonel bir kariyere dönüştürdü. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve BELBİM'deki görevleriyle bilgi ve iletişim teknolojilerine yaptığı katkılar, onu Türkiye'nin önde gelen teknoloji liderlerinden biri haline getirdi. Bu yazıda, Ömer Abdullah Karagözoğlu'nun kişisel ve profesyonel yaşamına dair önemli bilgileri bulacaksınız.

Ömer Abdullah Karagözoğlu Kimdir?

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nun (BTK) başkanlığına atanarak teknoloji dünyasında önemli bir liderlik pozisyonuna yükselen Ömer Abdullah Karagözoğlu, 1975 yılında Glasgow, İskoçya'da dünyaya geldi. Elektrik-Elektronik Mühendisi olan Karagözoğlu, eğitimine Doğu Akdeniz Üniversitesi'nde devam etti ve 2000 yılında mezun oldu.

2002-2004 yılları arasında İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi'nde yazılım mühendisi olarak kariyerine başlayan Karagözoğlu, ardından İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı şirketlerden BELBİM'de çeşitli görevlerde bulundu. Yazılım Mühendisi, Proje Mühendisi, Proje Yöneticisi gibi kademelerde çalışarak deneyim kazandı.

2016 yılında BELBİM'den ayrılarak BTK'da görev almaya başlayan Karagözoğlu, Başkan Danışmanı, Bilgi İşlem Daire Başkanı ve Kurul Üyesi olarak görev aldı. 2018 yılında BTK Başkanlığı'na atanarak Türkiye'nin iletişim ve teknoloji politikalarını yönlendirmeye başladı. Aynı zamanda TÜLOMSAŞ ve TÜRASAŞ Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerini de üstlenen Karagözoğlu, İngilizce diline hakim olmasıyla da dikkat çekiyor.

Teknoloji dünyasının yoğun temposuna rağmen özel hayatında da dengeli bir yaşam sürdüren Ömer Abdullah Karagözoğlu, evli ve mutlu bir aile hayatına sahiptir. Başkanlık görevinin yanı sıra, Türkiye'nin teknolojik gelişimine önemli katkılarda bulunan Karagözoğlu'nun liderlik ve bilgi birikimiyle gelecekteki projelerde de etkin rol oynaması bekleniyor.