Behlül Özkan, akademik dünyada önemli bir yere sahip olan ve uluslararası ilişkiler alanında geniş bir bilgi birikimine sahip olan bir isimdir. Türkiye'nin Soğuk Savaş dönemi güvenlik ve istihbaratı, jeopolitikası ve Siyasal İslam gibi konularda yaptığı araştırmalar ve yayımladığı makalelerle tanınmaktadır. Özellikle akademik kariyerinde elde ettiği başarılar ve aldığı araştırma burslarıyla dikkat çeken Özkan'ın, Türkiye'nin ve dünyanın uluslararası ilişkilerindeki etkisi büyük bir merak konusudur. Şimdi gelin, Behlül Özkan'ın hayatına ve kariyerine daha yakından bakalım...

Behlül Özkan Kimdir?

Behlül Özkan, Uluslararası İlişkiler alanında doktora (2009) ve yüksek lisans (2005) derecelerini Fletcher School of Law and Diplomacy, Tufts Üniversitesi'nde tamamlamıştır. Lisans derecesini ise (1998) Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümünden almıştır.

Türkiye siyaseti, Soğuk Savaş dönemi güvenlik ve istihbarat, jeopolitika ve Siyasal İslam üzerine pek çok akademik makalesi bulunan Behlül Özkan'ın, 2012 yılında Yale University Press’ten çıkan kitabı Türkiye'de Milli Vatanın İnşası başlığıyla Türkiye'de yayımlanmıştır. Ayrıca, Türkiye’nin Soğuk Savaş Düzeni başlıklı kitabın (Tolga Gürakar ile birlikte, Tekin Yayınevi, 2020) editörlüğünü yapmıştır. Behlül Özkan, akademik çalışmalarıyla tanınmış ve başarılı bulunarak birçok araştırma bursu kazanmıştır. 2019 yılında Gerda Henkel Stiftung’tan, 2022 yılında ise IWM’den araştırma bursu almıştır. Behlül Özkan'ın akademik dünyadaki çalışmaları ve başarıları, onu Türkiye'nin önde gelen uzmanlarından biri haline getirmiştir.