Özellikle İyi Parti Belediye Başkanı adayı Muhammet Gür’ün mevcut stadın yerine yeni stad projesinin hayal mahsülü olduğunu belirten Çakın “Biz yıllardır bakanlıklara giderek çözdüğümüz Kalfa Korusu Stad Projesi’nin değiştirmesi imkânsız” dedi.

Gençlikspor Bakanlığı’nın Yerini Belediye Sahiplenemez

 Bazı projelerin yapılmasının imkansız olmasına karşın adaylar tarafından  paylaşıldığını ifade eden Mehmet Çakın, “ Mesela Stad projesi var. Burası şu anda Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın yeri. Aynı zamanda Kalfa Korusu’nda projelendirilmiş ihaleye çıkılmış bir yeri nasıl değiştirebileceksin. Biz İktidar olarak yeri geliyor bürokratik engelleri ortadan kaldırmak için canımız çıkıyor. Bazen Bakanlardan randevu alana kadar haftalar geçiyor. Defalarca gidiyoruz da. Muhalefetten biri kalkacak iktidarın bu kadar emek verdiği milletvekillerin böyle olsun dediği bir konuda Belediye Başkanı dedi diye Gençlik Spor Bakanlığı biz fikir değiştirdik, burada yapacağız diyecek. Hiç gerçekçi değil yani tutarlı olmak lazım biraz. Ha iktidar değişmiş olsaydı tamam bazı şeyler yapılabilir farklı yaklaşılabilirdi. Şu an gerçekçi olmak lazım. Stad projemiz Kalfa Korusu’nda yapılacak bundan dönüş yok” dedi.

Otogar Yapımı İçin Çevre Yolunun Netleşmesini Bekledik

Yeni Otogar’ın Uşak’ın ihtiyacı olduğunu ve yapılacağını dile getiren Belediye Başkanı Mehmet Çakın, “Otogar konusunda biz izah ediyoruz vatandaşımıza. Otogarı yapabilmemiz için Çevre Yolu’nun akıbetinin belli olması lazımdı. Bu dönemde otogarı yapmış olsaydık,  otobüsler nereden girecek şehre nerden çıkacak bilmiyorduk. Nereden sokacaktık Ankara’ yolundan gelişte otobüsleri? Hastane kavşağından sokmak zorunda kalacaktık. O zaman hastane kavşağı ne halde olacaktı.  Şimdi artık Çevre Yolu’nun nereden girip nerden çıkacağını biliyoruz. Biz de doğru bir zamanlamayla doğru bir projelendirme ile noktayı belirleyip ,zaten Üniversite ile bir çalışma yaptık. Alternatif nereler olabilir diye. O istikamette artık yapılmasının zamanı geldi. Çevre yolunun istimlak ve kamulaştırmaları tamamı bitti. Bazı şeylerin netleşmesi gerekiyordu otogarı yapmak için” diye konuştu.

Hızlı Tren İstasyonunun Yeri Değişti

Yeni hızlı tren istasyonu projesinin değiştirildiğini vurgulayan Çakın, “ Hızlı tren istasyonu 10 kilometre ileride Hocalar tarafında yapılacaktı.   Şimdi hızlı tren istasyonu Şeker Fabrikası tarafından yeraltına girecek. Yeraltında orada insanlar metroya biner gibi yeraltından hızlı trene binecekler.  Muhtemelen Udaş binasının olduğu Bölme yolu üzerinden tekrar yukarıya çıkacak. Artık yolcu şehir merkezinde inecek. Böylelikle hızlı tren kullanan yolcularımız şehir merkezine gelebilmek için ekstra zaman kaybetmeyecek” dedi.