Memurları ve memur emeklilerini ilgilendiren toplu sözleşme zammı görüşmelerinin ağustos ayının sonunda tamamlanmasının ardından gözler yeni dönem maaş zamlarına çevrildi. Emeklilere ve memurlara ne kadarlık bir maaş artışının yansıtılacağı günlerdir gündemden düşmezken bu süreçte yetkililerden gelen açıklamalar ilgili grupta yer alan vatandaşlar tarafından yakın takip altına alındı.

Bir süredir emekli maaşlarına yönelik ek bir düzenlemenin söz konusu olup olmayacağı merak edilirken Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’dan önemli bir açıklama geldi. Ankara’da gazeteciler ile bir araya gelen Bakan Işıkhan memur maaşlarına dikkat çekti ve emekli maaşları için çalışmaların devam ettiğini vurguladı.

“YÜZDE 50” VURGUSU

TRT Haber’in haberine göre Ankara’da gazeteciler ile bir araya gelen Bakan Işıkhan memurları ve emeklileri yakından ilgilendiren açıklamalarda bulundu. Enflasyon hedeflerine dikkat çeken Işıkhan, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Memur ve memur emeklilerimiz için enflasyon hedeflemelerine göre Ocak 2024’te yapılacak olan artış yaklaşık olarak yüzde 50’ye yaklaşacaktır. En düşük devlet memuru maaşı 22 bin 17 TL’den 33 bin TL seviyelerine yükselecektir.”

EMEKLİLER İLE İLGİLİ KONUŞTU

Temmuz ayı maaş zammından memnun olmayan emekliler ile ilgili de açıklamalarda bulunan Bakan Vedat Işıkhan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın verdiği talimat doğrultusunda çalışmalara devam edildiğini bildirdi. “Çalışma tamamlanır tamamlanmaz Cumhurbaşkanımıza sunulacak” ifadelerini kullanan Bakan Işıkhan, AK Parti hükümetinin memurları, işçileri ve emeklileri enflasyona ezdirmeyeceğini belirtti.

Konuşmasının bir bölümünde AK Parti’nin seçim vaatlerine de değinen Bakan Işıkhan, verilmiş olan vaatler kapsamında düzenlemelerin zaman içerisinde hayata geçirileceğini ifade etti. Ek olarak Bağ- KUR’lular için de bir açıklamada bulunan Bakan Işıkhan, şu ifadeleri kullandı: “Bağ- KUR prim gün sayısı 9 binden 7 bin 200’e düşürülecek ve böylelikle de SSK’lılar ile eşitlenmiş olacak. Bu düzenleme, 1 milyon Bağ- KUR’lumuzu kapsayacak. Ayrıca Aile Koruma Kalkanı kapsamında da her aile en az bir kişinin, gençler öncelikli olacak şekilde belirli bir süre ile sigorta primlerinin tamamı karşılanacak.”

Editör: Öyküm Yavuz