Küresel piyasalarda ons altın fiyatı, belirsizliklere rağmen yükselişe geçti. ABD Merkez Bankası (Fed), uzun bir süredir para politikasında şahin bir duruş sergiliyordu. Enflasyonu kontrol altına almak ve düşürmek adına adımlar atan Fed, bu kapsamda parasal sıkılaştırma hamlelerini uyguluyordu. Ancak ABD’de enflasyonun beklentilerin altına düşmesi ile Fed’in şahin adımlarını yavaşlatacağı veya durduracağı yönünde beklenti oluştu. Piyasada belirsizlik hakim olmasına karşın ons altın yeni haftaya yükselişler ile başladı.

Küresel piyasalarda ons altın fiyatı, oluşan belirsizliklere rağmen 1.930 dolar seviyesine kadar tırmandı. Ons altın fiyatındaki artış, yurtiçi piyasada gram altın fiyatını da yukarı yönlü etkiledi. Öte yandan gram altın fiyatında, yurtiçi piyasada dolar/TL kurundaki hareketlilik de etkili oldu. Dolar kurundan aldığı destekle gram altın da yeni haftaya yükselerek başladı ve haftayı 1.675 TL seviyesinden açtı. Altın piyasasında yaşanan hareketlilik ile birlikte Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, altın için dikkat çeken bir tahminde bulundu. İşte detaylar…

ALTIN PİYASASINDA HAREKETLİLİK

Yurtiçi piyasalarda gram altın fiyatı yeni haftanın ilk işlem gününde yukarı yönlü hareket etti. Yeni güne yükselişle başlayan gram altın, 1.675 TL seviyelerinde denge buldu. Öte yandan küresel piyasalarda bir süredir düşüş eğiliminde olan ons altın da yukarı yönlü harekete geçerek 1.930 dolar seviyesinin üzerine çıktı. Altın piyasasındaki hareketlilik sonrası İslam Memiş’ten dikkat çeken bir tahmin geldi.

İSLAM MEMİŞ’TEN REKOR FİYAT TAHMİNİ

İslam Memiş, Fed’in bu ay “pas geçebilme” ihtimalinin yüksek olduğunu dile getirdi. Fed Başkanı Jerome Powell’ın açıklamalarının bu hafta altın fiyatlarında etkili olabileceğini dile getiren Memiş, Ekim ayına işaret ederek dikkat çeken bir tahminde bulundu.

Memiş açıklamasında, “Ekim ayı itibariyle ons altın ve gram altında yeni rekorlar bizi bekliyor olacak. Bu baskılanmaya hazırlık yapmanız lazım. Ekim hazırlığı yapın, bunlar altın yatırımcısı için fırsat oluşumu. 2024 yılında ise 2.500 TL ve üzeri rakamları, 2025’te ise 3.500 TL ve üzeri rakamları göreceğiz gram altında” dedi.