Orta ve düşük gelirli vatandaşlara kira öder gibi ev sahibi olma hakkı tanıyan TOKİ, son dönemlerde artan gayrimenkul fiyatlarının ardından daha da yakından takip edilmeye başlandı. Piyasanın oldukça altında fiyatlar karşılığında birçok kişiye konut ve iş yeri sahibi olma hakkı tanıyan TOKİ’nin yeni projeleri arama motorlarında sık sık sorgulanırken hali hazırda gayrimenkul sahibi olmuş ancak borç ödemeye devam edenler için önemli bir duyuru geldi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı kendisine bağlı olarak hizmet veren TOKİ ile ilgili önemli bir açıklamada bulundu. İş yeri ve konut satın alan ancak halen borç ödemeye devam eden hak sahiplerine seslenen bakanlık, peşin ödemede indirim hakkından yararlanmak isteyenler için tarih paylaştı.

UZMAN İSİMDEN AÇIKLAMA GELDİ

Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı, TOKİ’nin indirim kampanyası ile ilgili konuştu. Hali hazırda hak sahibi olanlara borçlarını peşin ödeme karşılığında yüzde 25’lik indirim hakkının sunulacağını belirten Özelmacıklı, 21 Eylül- 19 Ekim tarihleri arasında kampanyaya başvuru yapılabileceğini bildirdi. Özelmacıklı, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “TOKİ’ye borcu olan konut ve iş yeri alıcıları borç bakiyelerini peşin olarak kapatmaları durumunda yüzde 25 oranında indirim imkanından yararlanabilecekler. Borcun tamamını kapatamayacak durumda olan alıcılar ise borcun yüzde 25’inden az olmamak şartı ile yaptıkları ödemeye yüzde 25 indirim kampanyasından kısmi olarak faydalanabilecekler.”

BU ŞARTLARA DİKKAT

Yüzde 25’lik TOKİ indirim kampanyası ile ilgili bilgilendirmelerde bulunan Özelmacıklı, bu hak için bazı şartların sağlanması gerektiğine dikkat çekti. Geri ödeme süreci 2022 yılının haziran ayının sonuna kadar başlamış olanların bu kampanyadan yararlanabileceklerini ifade eden Özelmacıklı, açıklamasına şu şekilde devam etti: “Alıcıların başvuru tarihi itibari ile borç kapatmanın yapıldığı aya ait taksit ödemelerini tamamlamış olması gerekiyor. Ek olarak geriye dönük taksit ve emlak vergisi borcunun da olmaması gerekiyor. Son olarak ise kalan taksit sayısının 12 veyahut da daha az olması gerekiyor.”