2023 yılı itibariyle vergi artışları, ceza ve harç tutarlarında yapılan zamlar sonrası otomobil sahiplerine kötü haberler geldi. Gelen düzenlemeler ile birlikte birçok kalemde para cezalarının miktarı yükseldi. Artan ceza tutarları sonrası otomobil sahiplerine önemli bir duyuru daha yapıldı. Bu duyuru ile birlikte sürücülerin trafiğe çıkmadan önce mutlaka plakalarını kontrol etmesi gerekiyor. Düzenleme ve kurala uymayan sürücülere 1.671 TL ceza verileceği belirtildi.

Türkiye’de trafiğe çıkan araç sahiplerinin dikkat etmesi ve uyması gereken kurallarda önemli bir uyarı geldi. Gelen uyarıda, kurala uymayan ve dikkat etmeyen araç sahiplerine 1.671 TL para cezası verileceği belirtildi. Söz konusu uyarıda, araç sahiplerinin plakalarını kontrol etmesi gerektiği bildirilirken, araç plakasının okunurluğunu engelleyecek herhangi bir değişiklik yapılması durumunda cezai işlem uygulanacağı bildirildi. Buna göre araç plakasının okunurluğunu engelleyecek en ufak bir değişik tespit edilirse 1.671 TL ceza kesilecek. İşte detaylar…

1.671 TL CEZASI VAR

1 Ocak 2023 tarihi itibariyle yürürlüğe giren yeni trafik yasası kapsamında, plaka okunurluğunu bozan, engelleyen araç sahiplerine 1.671 TL idari para cezası verileceği bildirildi. Söz konusu değişiklikler içerisinde plaka üzerindeki harf veya rakamları değiştirmek, plakayı kapatmak, plakayı büküp eğerek şeklini değiştirmek veya kırmak, plakayı kirli tutmak ve boyamak gibi eylemler yer alıyor.

DEĞİŞTİRMEK ZORUNDA OLANLAR RESMİ ŞEKİLDE YAPMALI

Aracın plakasının okunurluğunu benzer şekilde engelleyen araç sahiplerine 1.671 TL para cezası verileceği belirtildi. Bu eylemlerin, plaka tanıma sistemlerini ve trafik güvenliğini olumsuz etkileyen bir davranış olduğu ifade edildi. Bu nedenle de araç sahiplerinin, araç plakalarını orijinal halinde bırakmaları, değiştirmeleri gerekiyorsa da bunu resmi kurallara uygun olarak yapmaları gerektiği belirtildi.

Kurallara uygun şekilde plakada değişiklik yapmayanların hem kendileri için hem de diğer sürücüler için risk oluşturabileceği bildirildi. Plakasının okunmasını engelleyen sürücülere 1.671 TL para cezası verilecek.