Ayşe Kırımlı, Türkiye'nin önde gelen iş kadınlarından biri olarak kariyerinde başarılarıyla adından söz ettiren bir isimdir. Eğitim hayatına başladığı Boğaziçi Üniversitesi'nde aldığı sosyoloji eğitiminin ardından iş yönetimi alanında yüksek lisans yaparak profesyonel yaşamına adım atan Kırımlı, özellikle pazarlama ve satış alanlarında üstlendiği rollerle Türkiye'nin çeşitli sektörlerinde iz bırakmıştır. İşte Ayşe Kırımlı'nın kariyerindeki önemli durağı ve başarılarına yakından bakalım.

Ayşe Kırımlı Kimdir?

Ayşe Kırımlı, 1966 yılında doğmuş ve eğitim hayatına Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji bölümünde başlamıştır. Daha sonra İstanbul Üniversitesi'nde İş Yönetimi MBA programını başarıyla tamamlamıştır. 1989 yılında Shell Türkiye'de Satış Koordinatörü olarak kariyerine adım atan Ayşe Kırımlı, burada Pazarlama alanında önemli deneyimler kazanmış ve Türkiye'de "Taşıt Tanıma Sistemi"nin kurulması ve yaygınlaşmasına katkı sağlamıştır.

1994 yılında Türk Pirelli A.Ş.'de İş Geliştirme Müdürü olarak göreve başlayan Kırımlı, şirketin satış gelişimine yeni kanallar ekleyerek büyük bir ivme kazanmasına öncülük etmiştir. 1999 yılında Garanti Ödeme Sistemleri'nde Grup Ürün Müdürü olarak görev alan Ayşe Kırımlı, Türkiye'de ilk Kurumsal Kart uygulamasını başlatmış ve "Shop and Miles" kartının alt yapısını oluşturmuştur. Bu dönemde kurumsal kart kullanımını yaygınlaştırarak önemli bir pazar payı elde etmiştir.

2003 yılında İnteltek'te Pazarlama ve Satış'tan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapan Kırımlı, Türkiye'nin ilk yerli ve legal bahis markası olan “İddaa”nın oluşturulmasında liderlik yaparak şirketin pazar payını %1'den %30'a yükseltmiştir. 2006-2010 yılları arasında Praktiker A.Ş.’de Pazarlama Direktörü ve Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev alan Ayşe Kırımlı, marka imajını %25 oranında artırarak telefon ve internet üzerinden satış kanallarını geliştirmiştir.

2010-2011 yılları arasında AK Danışmanlık firmasını kurarak KOBİ'ler için yönetim, pazarlama ve satış stratejileri ile iletişim stratejileri konusunda danışmanlık hizmeti vermeye başlamıştır. 2011 yılından itibaren Adel Kalemcilik A.Ş.’de Pazarlama Direktörü olarak görev yapan Ayşe Kırımlı, aynı zamanda Anadolu Vakfı bursiyerlerine gönüllü mentorlük yapmakta ve ICF onaylı yaşam koçluğu sertifikasına sahiptir.

Editör: Haber Merkezi