Doğru ayakkabı seçimi ayak sağlığını etkileyen en önemli konular arasında yer alıyor. İlk satın aldığınızda ayağınıza tam olmasına rağmen zaman içinde şişme, nasır veya diğer sorunlara bağlı olarak ayakkabınız dar gelmeye başladığında ayakkabınızı genişletme yöntemlerine başvurmanız gerekecektir.

Dar ayakkabılar özellikle ayak sağlığını son derece olumsuz bir şekilde etkileyeceği için mutlaka doğru yöntemler kullanılarak genişletme işlemlerinin yapılması gerekecektir. Ayakkabınız dar gelmeye başladıysa basit birkaç yöntemle bu sorunu hemen giderebilirsiniz.

SU YÖNTEMİYLE DAR AYAKKABI NASIL GENİŞLETİLİR?

Dar ayakkabıların genişletilmesinde birçok pratik yöntem bulunuyor. Bu yöntemlerin başında su yöntemi ilk sırada yer alıyor. Ayakkabılarınızı suya batırdıktan sonra ayaklarınızı ayakkabıya sokun. Ardından ayakkabılarınızı kurumaya bırakın. Bu yöntem ayakkabınızın hafif bir şekilde genişlemesini sağlayabilir. Ancak kurutma koşullarına dikkat edilmesi gerekecektir.

Evde ayakkabı genişletmek için uygulayacağınız birçok yöntem sağlıklı sonuçlar vermeyebilir. Özellikle ayakkabı genişletmek için uygun aletlerin kullanılmaması veya yanlış kullanılması tam sonuç vermeyebilir. Bu nedenle bir ayakkabı tamircisine başvurarak ayakkabınızın daha sağlıklı şekilde ayağınıza göre genişletilmesini sağlayabilir ve yeni ayakkabı satın almaktan kurtulabilirsiniz. 

DAR AYAKKABI NASIL GENİŞLETİLİR, PÜF NOKTLARI NELERDİR?

Su yönteminin yanı sıra diğer etkili bir yöntem ise alkoldür. Dar ayakkabınızı genişletmek için pamuklu bir bezle alkolü ayakkabınızın içine sürün. Daha sonra ayakkabınızı giyerek ayakkabının genişlemesi için biraz yürüyün. Sonrasında kurumaya bırakın. Bu yöntem ayakkabını hızlı şekilde genişlemesini sağlayabilir.

Ayakkabı genişletmek için önemli bir diğer yöntem ise ayakkabı çekicidir. Ayakkabıyı çekiçle hafifçe vurarak genişlemesi için bırakın. Ayakkabınızın biraz genişlemesini sağlayacaktır. Yine ayakkabı genişletici bazı araçlar da fayda sağlayacaktır.