A Milli Futbol Takımı, 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası (EURO 2024) Son 16 Turu'nda Avusturya ile karşı karşıya gelecek. Mücadele, 2 Temmuz Salı günü Leipzig Stadyumu'nda saat 22.00'de başlayacak. Bu önemli maçın hakemi ise Portekiz Futbol Federasyonu'ndan Artur Soares Dias olacak.

Artur Soares Dias Kimdir Nereli?

Artur Manuel Ribeiro Soares Dias, 14 Temmuz 1979'da Portekiz'in Vila Nova de Gaia şehrinde doğmuş, uluslararası düzeyde tanınmış bir futbol hakemidir. Hakemlik kariyerine genç yaşta başlayan Dias, hızlı yükselişiyle dikkat çekmiş ve kısa sürede Portekiz futbolunun önde gelen isimlerinden biri haline gelmiştir.

Dias, futbol kariyerine Porto Futbol Federasyonu bünyesinde başlamış ve 2006 yılında Portekiz Futbol Federasyonu tarafından profesyonel hakem olarak atanmıştır. 2010 yılında ise FIFA kokartı alarak uluslararası arenada da görev yapmaya başlamıştır. O tarihten bu yana UEFA Şampiyonlar Ligi, UEFA Avrupa Ligi, UEFA Uluslar Ligi, FIFA Dünya Kupası elemeleri ve finalleri gibi birçok önemli organizasyonda düdük çalmıştır.

2018 FIFA Dünya Kupası'nda görev alan Dias, aynı zamanda 2021 UEFA Avrupa Şampiyonası'nda da yer alarak büyük turnuvalardaki tecrübesini kanıtlamıştır. 2024 UEFA Avrupa Şampiyonası'nda da görev alan Dias, son 16 turunda Türkiye - Avusturya maçını yönetecek.

Dias, hakemlik kariyerinin yanı sıra Instituto Superior de Línguas e Administração'da eğitim almıştır. Disiplinli ve adil yönetimiyle tanınan Dias, futbolcular ve teknik direktörler tarafından da saygı duyulan bir hakemdir. Hakemlik anlayışı, futbolun akıcılığını korumaya ve oyunun ruhuna uygun kararlar vermeye dayanmaktadır.

Artur Soares Dias, Portekiz futbol hakemliğinin yetiştirdiği önemli isimlerden biri olarak kabul edilmektedir. Başarılı kariyeri ve uluslararası arenadaki deneyimiyle Portekiz futboluna değer katmaya devam etmektedir. Hakemlik kariyerinin yanı sıra aldığı eğitimle de donanımlı olan Dias, futbol dünyasında saygın bir konuma sahiptir.

EURO 2024'teki Performansı

44 yaşındaki hakem Artur Soares Dias, EURO 2024'te daha önce iki maçta görev aldı. Dias, Polonya-Hollanda ve Danimarka-İngiltere maçlarını yönetti. Hollanda, Polonya'yı 2-1 yenerken, Danimarka ile İngiltere arasındaki maç 1-1 berabere sonuçlandı.

Türk Takımlarının Kötü Şansı

A Milli Takımımız, turnuvanın iddialı ekiplerinden Avusturya karşısında zorlu bir sınav verecek. Ancak, Portekizli hakem Artur Soares Dias'ın yönettiği maçlarda Türk takımlarının geçmişte pek de iyi bir performans sergilemediği biliniyor. Dias'ın yönettiği altı maçta Türk takımları sahadan mağlup ayrıldı.

Dias'ın Yönettiği Maçlarda Alınan Sonuçlar

Türk takımlarının Artur Soares Dias yönetiminde aldığı sonuçlar şu şekilde:

  • Türkiye 0-2 Galler
  • Macaristan 1-0 Türkiye
  • Rusya 2-1 Türkiye
  • Monaco 3-1 Fenerbahçe
  • Marsilya 3-0 Eskişehirspor
  • Yunanistan U21 2-1 Türkiye U21

Bu istatistikler göz önüne alındığında, A Milli Takımımızın Avusturya karşısında zorlu bir mücadele vereceği kesin. Umuyoruz ki, bu sefer şans bizden yana olur ve takımımız bu kritik maçı kazanarak çeyrek finale yükselir.

Editör: Haber Merkezi