Türk halk müziğinin önemli isimlerinden biri olan Ali Ekber Çiçek, müzik dolu bir yaşam sürmüş ve pek çok unutulmaz esere imza atmıştır. Kökenleri Erzincan'a dayanan bu usta sanatçı, yaşamı boyunca müziğe adanmış bir hayat yaşamıştır. Peki, Ali Ekber Çiçek kimdir? Müzik kariyeri nasıl şekillendi? İşte, Türk halk müziğinin eşsiz seslerinden biri olan Ali Ekber Çiçek'in hayatı ve sanatıyla ilgili detaylar...

Ali Ekber Çiçek Kimdir?

1935 yılında Erzincan'ın Ulalar köyünde dünyaya gelen Ali Ekber Çiçek, müzikle küçük yaşlarda tanıştı. Babasını 1939 Erzincan depreminde kaybeden Çiçek, rençberlik yaparak ailesine destek olmaya çalıştı. Ancak müzik tutkusu onu İstanbul'a göç etmeye yönlendirdi. İstanbul'da halk müziğinin önemli isimleriyle tanışan Çiçek, bağlama çalmayı öğrenerek müzik kariyerine adım attı. Askerlik hizmetini tamamladıktan sonra TRT'nin açtığı sınavı kazanan Çiçek, TRT Ankara Radyosu'nda ve Yurttan Sesler Korosu'nda görev aldı. Yaklaşık 35 yıl boyunca 400'den fazla türküyü derleyerek geniş kitlelere ulaşmasını sağladı. TRT arşivlerinde yer alan 54 kasetiyle Ali Ekber Çiçek'in derlemeleri, Türkiye'deki pek çok türkü sanatçısı tarafından seslendirildi.

Ali Ekber Çiçek, müzik kariyeriyle paralel olarak özel hayatında da çeşitli dönemlerden geçti. Sanatçı, Cemile Cevher Çiçek ile evliliğinden çocuk sahibi olamayınca evliliği sonlandırdı. Ardından Sevgi Çiçek ile olan evliliğinden bir kızı olan Ebru'yu dünyaya getirdi. Ali Ekber Çiçek, müzikle geçen dolu dolu bir yaşamın ardından pankreas kanserine yenik düşerek 2006 yılında hayatını kaybetti. Ancak müzik mirası ve derlediği türküler, Türk halk müziği alanında hala canlılığını koruyor. Kabri, Tahtakuşlar, Edremit köyündeki asri mezarlığında bulunmaktadır.

Editör: Haber Merkezi