Kahramanmaraş merkezli olarak yaşanan büyük deprem 11 ilde yıkıma neden olurken bir kere daha büyük depremlere karşı ülkemizin ne kadar hazırlıksız olduğunu gözler önüne sermişti. Türkiye'nin pek çok şehri ve büyük merkezi deprem riski yüksek olan bölgelerde yer alırken konu hakkında yeni tedbirler açıklanmıştı.

Afad Usak2

Depreme hazırlık konusunda özellikle de de deprem riski yüksek olan bölgeler ile bu bölgelere komşu illerde eğitim programları düzenleneceği ifade edilmişti. Bu kapsamda AFAD eğitimleri başlarken söz konusu eğitim programlarından biri de Uşak Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ekiplerine yönelik olarak düzenlendi.

Afad Usak1

AFAD Afyonkarahisar İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ekipleri tarafından yapılan açıklamada "Uşak Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ve TCDD Devlet Demir yolları 7. Bölge Müdürlüğü personellerine “Depremde Arama ve Kurtarma Eğitimi” verilmeye başlandı." denilerek söz konusu program açıklandı.Deprem riski çok yüksek olarak gösterilen Manisa ve İzmir'e olan yakınlığı nedeniyle olası bir deprem anında destek ekibi olarak hazırlanacak olan ekipler aynı zamanda Uşak, Denizli, Aydın ve Afyonkarahisar'da yaşanacak olan olası deprem senaryolarına da çalışarak hazır hale getirilecekler. AFAD tarafından eğitim alacak olan ekipler deprem konusunda bilinçli müdahale ile daha fazla hayatın kurtarılmasını sağlayacaklar.

Muhabir: hava aksu