TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, zincir marketlerle ilgili haksız rekabeti önlemek ve piyasadaki fiyat istikrarını sağlamak amacıyla bazı yasal düzenlemeler talep etti. Palandöken, "Perakende Yasası"na ilişkin düzenlemelerin hızla hayata geçirilmesi gerektiğini vurguladı.

Ulusal zincir marketlerin geniş bir ürün yelpazesinde faaliyet göstererek, 415 meslek dalına ait ürünleri satarak haksız rekabet oluşturduğunu belirten Palandöken, fiyat istikrarının sağlanması ve enflasyonla mücadele için Perakende Yasası'na ilişkin düzenlemelerin bir an önce hayata geçirilmesi gerektiğini ifade etti.

Palandöken'in önerileri arasında şu maddeler bulunmaktadır

İşletme Açma Koşulları: Zincir marketlerin açma kapama saatleri, konumları ve nüfusa göre açılma oranları gibi konularda düzenlemeler yapılmalıdır.

Tatil ve Çalışan Hakları: Haftada bir gün tatil ve çalışanların haklarını koruyacak düzenlemeler getirilmelidir.

Nüfus ve Mesafe Kriterleri: Belli bir nüfusun altındaki ve belirli mesafe aralığına uymayan yerlerde zincir market işletmelerinin açılmasına izin verilmemelidir.

Ürün Çeşidi Sınırlamaları: Zincir marketlerin sadece gıda ürünleri satmasını öngören bir düzenleme yapılmalıdır. Özellikle yüksek maliyetli ve garanti kapsamına alınması gereken ürünlerin satışı sınırlanmalıdır.

Palandöken, ayrıca zincir marketlerin cep telefonu, beyaz eşya, elektrikli ev aletleri gibi ürünlerin satışını eleştirerek, bu tür ürünlerde yaşanan sorunların çözümünde zincir marketlerin etkisiz kaldığını ve tüketicilerin mağdur olduğunu belirtti. Bu nedenle, Perakende Yasası'nda yapılacak değişikliklerle zincir marketlerin sadece gıda ürünleri satabileceği bir düzenlemenin hayata geçirilmesi gerektiğini savundu.

Kaynak: Hava Aksu