“Yunanlılar, Türk Ordusu ile Zorlu Mücadeleden Sonra Bozguna Uğradı- Paris'te Yayınlanan Tebliğ, Beş Günlük Savaştan Sonra Kuzey Kolunun İmha Edildiğini Söylüyor

Paris, 3 Eylül (Associated Press ‘ten) - Paris'teki Ankara hükümeti misyonu, geçtiğimiz Perşembe günü Ankara'da yayınlanan ve beş günlük savaşın ardından Yunan ordusunun tamamen yenildiğini ve ikiye bölündüğünü söyleyen resmi bir bildiriyi bugün kamuoyuna açıkladı. İletişimin ilan ettiği kuzey grubu imha edildi ve dağlar ve ormanlar arasında sadece dağınık enkaz bıraktı. Güney grubu geri çekilmeye devam ediyordu. Muazzam miktarda malzeme Türkler tarafından ele geçirilmişti. Bu henüz envantere alınmamıştı, ancak 150 topu içeriyordu

Any Conv.com Ohama

Türk Kuvvetleri Yunanlara Taarruzda Tank Kullanıyor

Konstantinopolis, 3 Eylül- Dumlupınar hattında Türk taarruzu gelişmeye devam ediyor. Uşak Muharebesi muhtemelen günümüz savaşlarının en büyüklerinden biridir. Çatışma, göğüs göğse çarpışmalarla 48 saat boyunca hız kesmeden devam etti. İlk defa Türkler yedi adet hafif tip kullandıklarında tank kullanılmıştır. Türkler ayrıca birçok Fransız 75'lik batarya kullandılar. Topçu ateşi yoğun ve isabetliydi ve görünüşe göre son zamanlarda büyük cephane depoları aldılar. Bu arada, Alaşehir'in doğusunda süvari harekâtı yürürlükte devam ediyor. Türk hafif piyadeleri, güney Yunan ordusunun İzmir ile olan tek iletişim hattını kesmek için çaresizce çabalıyor.

Yunanlılar Filoyu Yoğunlaştırıyor

Kuzey Yunan ordusu Kütahya'nın batısında yoğunlaşarak işgal edilmiş durumda ve hala sağlam olan güney ordusu Uşak'ın batısındaki İzmir'den takviye alıyor.

İngiliz zırhlısı King V. George, İzmir'e gitmek üzere zorunlu taslak altında bu gece Konstantinopolis'ten ayrıldı. Tüm Yunan filosu, olasılıklar için hazırlık yapan dokuz nakliye gemisiyle birlikte burada toplanıyor. Fransız çevrelerine ulaşan raporlara göre, Yunan kuzey ordusu Eskişehir'in güneybatısında bir yerde güney ordusuyla bağlantısını kaybetti. Uşak'ın alınmasının yakın olduğuna inanılıyor. Yunanlılar oradaki dükkânlarının bir kısmını boşaltmayı başardılar ve kalanını yaktılar.

Şiddetli Çatışma Bildirildi.

Uşak'ın kuzeyinde, Türklerin Simav ile Kütahya arasındaki iletişimi kesmek için Simav'ı geçmeye çalıştıkları anlaşılan Gediz yönünde şiddetli çatışmalar olduğu bildirildi. Yunanlılar, ikinci kolordularını kuşatma hareketinden kurtarmayı başardılar ve daha sonra tekerlekli nakliye trenlerini terk etmek zorunda kaldılar. Milliyetçiler tarafından yüz lory ele geçirildi. Cumartesi gününden bu yana güney bölgesiyle sınırlı olan Türk ağır saldırısı genel hale geldi. Anlaşılan Türkler, Yunan ordusunu demiryolundan kuzeydeki dağlara doğru zorlamaya çalışıyorlar ve bu onların Gediz'den Simav'a kadar cepheyi yarıp geçmek için büyük çaba sarf etmelerini açıklıyor. Yunanistan'ın pozisyonu kritik. 4 bin yaralı İzmir'e ulaştı.

Muhabir: hava aksu