Türk mutfağında da sık sık tüketilen ve lezzetli gıdalar arasında yer alan patates, bezelye ve mısır gibi nişastalı yiyecekler ile ilgili dikkat çeken bir çalışma sonucu ortaya çıktı. ABD’de yürütülen çalışmada, 24 yıl boyunca yaklaşık 140 bin kişinin verileri incelendi. Yapılan çalışmanın sonucunda, nişastalı yiyeceklerin özellikle orta yaş dönemlerinde kilo almayı hızlandırabileceği sonucu ortaya çıktı.

ABD’de yürütülen ve ses getiren söz konusu çalışmada bezelye, mısır, patates gibi nişasta bakımından zengin besinleri tüketen kişilerin; brokoli, ıspanak, havuç gibi nişastalı olmayan sebzeleri tüketen kişilere göre kilo alma oranının daha yüksek olduğu ortaya çıktı. Ayrıca çalışmada tam tahıllar, elma ve armut gibi yüksek lif içeren gıdaların ise orta yaş dönemlerinde kilo alım hızını yavaşlatabileceği sonucu da ortaya çıktı. İşte detaylar…

ÖZELLİKLE KADIN KATILIMCILARDA GÖRÜLDÜ

ABD’de Harvardlı bilim insanları, 2014 yılına kadar devam eden çalışma kapsamında yaklaşık 140 bin erkek ve kadının diyet listelerini inceledi. Yapılan araştırmada brokoli, havuç ve ıspanak gibi içeriğinde nişasta bulunmayan sebzeleri tüketen kişilerin daha yavaş şekilde kilo aldığı, diğer yandan mısır, bezelye ve patates gibi nişastalı yiyecek tüketen kişilerin ise bel çevresinde kalınlaşma olduğu ortaya çıktı. Söz konusu kilolardaki belirgin artış, özellikle de kadın katılımcılarda tespit edildi.

BEZELYE VE MISIR KİLO ALIMINI HIZLANDIRIYOR

Araştırma kapsamında glisemik indeks ve glisemik yükteki artışların, kilo alımı ile güçlü bir bağının olduğu tespit edildi. Araştırma sonucunda göre bezelye, içinde bulunan fitik asit ve lektinler gibi anti-besin ögeleri nedeniyle, vücutta besin emilimine engel olabilir. Diğer yandan mısır ise kan şekerinin yükselmesine neden olabileceği için diyabet hastası olanların tüketmemesi gereken bir yiyecektir. Ayrıca fazla mısır tüketimi, bağırsak sorunlarına da neden olabilir.