Günlük rutin içerisinde evde ya da iş yerinde pek çok eşyayı kullanıyor, hatta eşyalar ile dönem dönem tahmin ettiğimizden daha çok haşır neşir olabiliyoruz. Tam da bu noktada devreye giren uzmanlar, bazı ev eşyalarının kullanımında dikkat etmek gerektiğini söylüyor. Yanlış kullanıldıkları takdirde son derece tehlikeli olabilecek olan bu eşyaları, tahmin edilenden daha çok zarar veriyor. Üstelik bu ev eşyalarının çoğunu gün içerisinde defalarca kullanıyoruz.

Yemek pişirmek ya da temizlik için kullandığımız pek çok eşyanın doğru kullanımı, her şeyden daha önemli. Özellikle bazı eşyaların titiz kullanılması gerektiğine dikkat çeken uzman isimler, bu eşyaların yanlış kullanılması halinde zehir saçabileceğini belirtiyor. Bu nedenle özellikle de bu listede yer alan eşyaların bilhassa da çocuklu evlerde daha özenli kullanılması gerekiyor. Peki hangi ev eşyaları tehlikeli? İşte doğru kullanılmadığında zehir saçabilecek ev eşyaları…

"

HER EŞYA GÖRÜNDÜĞÜ KADAR ZARARSIZ OLMUYOR

Uzmanların listesinde yer alan ve yanlış kullanıldığında kanserojen etki yaratan alüminyum folyonun ısıyla teması bilindiği üzere yüksek miktarda alüminyum sülfat ortaya çıkarıyor. Bu nedenle gıdaları alüminyum folyoya sararak pişirmemek tavsiye ediyor. Hemen hemen her evde olan yapışmaz tavalar da uzmanların listesinde. Oldukça kullanışlı olan bu tavaları kaplayan polifloroalkil kimyasallar (PFC) ısı ile temasta toksin maddeler sağlıyor. Doğru kullanılmadığında kesinlikle zehirli olan bu tavalardan mümkün oldukça uzak durulması, uzmanların en çok yenilediği tavsiyelerden biri oluyor. Evet temizlik için son derece pratik olan lavabo açıcılar da listede. Solunum yoluyla teması oldukça sakıncalı olan lavabo açları dikkatli kullanmak gerekiyor.

BAZI EV EŞYALARININ DİKKATLİ KULLANILMASI GEREKİYOR

Plastik saklama kaplarında bulunan BPA, sağlık açısından pek de uygun görülmüyor. Plastik kapta bir şey saklamanın yanlış olmadığında hemfikir olan uzmanlar bir başka konuda daha hemfikir. Uzmanlara göre plastik kaplarda her ne kadar bir şey saklanabilse de bir şey ısıtmak kesinlikle zehirleyici etki yaratıyor. Öyle ki pek çok araştırma bu kapların; kanser, kısırlık, diyabet ve obezite gibi ciddi sağlık sorunlarına neden olduğunu kanıtlamış bulunuyor. Hemen ekleyelim oda spreyleri, naftalin ve pilleri kullanırken de sağlık için dikkatli olmakta fayda var!