Ev işlerinin en zorlu alanlarından biri olan kirli çamaşırlar, her zaman istenilen temizliğin sağlanamaması nedeniyle bir süre sonra kabusumuz haline dönüşebiliyor. Bu nedenle çamaşır yıkarken, birkaç püf noktayı akılda tutmak, her zaman işe arıyor. Zorlu lekeleri çıkarmaktan, çamaşırı yıpratmadan yıkamaya kadar pek çok avantaj sağlayan bu püf noktalar, aynı zamanda zamandan tasarruf etmenizi de sağlıyor.

Çamaşır yıkamaktan pek de hoşlanmıyorsanız bu püf noktalar tam size göre olabilir. Aynı şekilde zorlu lekeleri çıkarmakta zorlananlardansanız da bu püf noktalar işinizi önemli ölçüde kolaylaştırabilir. Bazı teknikler ilk etapta kulağa garip gelse de ilk uygulamadan sonra farkı göreceğinize garanti veriyoruz! Peki çamaşır yıkamanın püf noktaları nelerdir? İşte çamaşır yıkamanın püf noktaları…

ÇAMAŞIRLARINIZIN YIPRANMASINI ENGELLEYİN

Çamaşır makineniz ne kadar yeni olursa olsun, üst üste yıkanan çamaşırları yıpranmaktan kurtaramazsanız. Çamaşırları yıpranmaktan kurtarmak istiyorsanız çözüm çok basit: çamaşırları ters çevirin! Evet ters çevrilen çamaşırların rengi solmadığı gibi yıpranma süresi de uzar. Aynı zamanda çamaşırlarınızdaki lekeler bu taktikle daha kolay çıkar. Yeri gelmişken, çamaşır makinesine leke sökücüler koymak yerine bulaşık deterjanı ya da bulaşık makinesi tableti koymak işinizi daha çok kolaylaştırabilir. Çamaşırlarla atmaya uygun olan bulaşık deterjanlarının tablet formlarının en iyi yağ sökücüler olduğunu unutmayın!

ÇAMAŞIRLARINIZDAKİ ZORLU LEKELERİ ÇIKARIN

Çamaşır yıkarken en zoru da zorlu lekeler baş etmek oluyor. Ancak bunun için evinizde farkında olmasanız da pek çok gizli silahınız bulunuyor. Örneğin çamaşırınızda ter lekesi varsa limon suyu ve kabartma tozu kullanarak, bu lekeleri kolayca çıkarabilirsiniz. Başınız ter lekesi değil de ketçap ya da şarap gibi daha yoğun bir lekeyse o zaman kullanmanız gereken şey bulaşık deterjanıdır. Daha zorlu bir leke olan kanı sökecek şey ise, hiç tartışmasız beyaz sirkedir. Bu doğal malzemeleri leke üzerine döküp yaklaşık 15 dakika kadar beklettikten sonra çamaşırları yıkayıp, lekelerden hemen kurtulabilirsiniz.