Mevsimlerin artık şaşması nedeniyle, Mayıs ayında Uşak ve çevre illerine yağan sağanak yağışlar nedeniyle, barajlardaki doluluk oranı da yükselişe geçti.

Özellikle son yıllardaki en kurak kış mevsimlerinden birini yaşayan Ege Bölgesine bereket, baharın gelmesiyle birlikte ve yağışların doluluk oranını yükseltmesiyle geldi.

Son 3 ayda artan yağışlar nedeniyle barajlardaki su seviyesi %29’dan, %42’ye yükseldi.

DSİ 2. Bölge Müdürü Saadettin Ceylan ise yaptığı açıklamada, 20 barajda depolanan su miktarının 853 milyon m3’e ulaştığını açıkladı.

Uşak, İzmir ve Manisa da toplam 20 barajın ortalama su seviyesi %29.8’den %42.8’e çıktı.

Barajlardaki doluluk oranı ortalama 13 puan birden yükselmiş oldu.

BAHARDA 185 MİLYON M3 SU DEPOLANDI

Üreticiye sevindirici haberi veren DSİ 2. Bölge Müdürü Saadettin Ceylan; “Mart ayı başında sorumluluk sahamızdaki 20 barajda yaklaşık 667.9 milyon m3 su bulunuyordu. Son 3 ayda ki yağışlarla birlikte depoladığımız su miktarı 185 milyon m3 birden arttı ve 853.2 milyon m3 e ulaştı. Hedefimiz suyu etkin ve doğru kullanarak üreticilerimizin bereketli bir sezon geçirmesi.” diye konuştu.

SAADETTİN CEYLAN UYARDI “SUYUMUZ SINIRSIZ DEĞİL”

Barajlardaki su oranlarındaki artışın sevindirici olduğunu belirten DSİ 2. Bölge Müdürü Saadettin Ceylan, vatandaşları yine de suyun dikkatli kullanımı konusunda uyardı.

Küresel ısınma nedeniyle ülkemizde de su sıkıntısının giderek daha fazla hissedildiğine dikkat çeken DSİ 2. Bölge Müdürü Saadettin Ceylan,” DSİ olarak hayata geçirdiğimiz projeler ile çiftçimizin herhangi bir verim kaybı yaşamadan hasat yapmasını hedefliyoruz. Bu doğrultudaki çalışmalarımız aralıksız sürüyor. Üreticilerimiz de suyu daha dikkatli kullanmalı. İsraf etmemeli. Vahşi sulama yerine çok daha az suyun kullanıldığı damlama sistemine geçmeli. Eğer suyu etkin ve doğru kullanırsak, hem üreticilerimiz hem de ülkemiz kazanır.” diye konuştu.