Dünyanın en yaygın şekilde kullanılan, en fazla kullanıcıya sahip mesajlaşma uygulaması WhatsApp, kullanıcı deneyimlerini iyileştirmek adına yeni özelliklerini sunmaya devam ediyor. Instagram, Facebook, Messenger platformlarının çatısı altında yer aldığı Meta’nın sahibi olduğu WhatsApp platformunda son olarak geçtiğimiz günlerde videolu mesaj özelliği kullanıcılara sunulmuştu. Platform, dikkat çeken bu yeni özelliğini kullanmak istemeyen kullanıcıları için yeniden harekete geçti.

Bilindiği üzere WhatsApp, geçtiğimiz günlerde videolu mesaj özelliğini erişime açmıştı. Kullanıcılar, gelen güncelleme sonrasında videolu mesaj özelliğini kullanmaya başlamıştı. Söz konusu özellik sayesinde kullanıcılar, 60 saniye içinde söylemek ve göstermek istediklerini kaydederek yanıt verebiliyor. Birçok WhatsApp kullanıcısının beğeni ile karşıladığı ve kullandığı bu özelliği kullanmak istemeyen WhatsApp kullanıcıları da bulunuyor. Platform, bu kullanıcıları için bir kontrol panelini test etmeye başladı. İşte detaylar…

YENİ ÖZELLİKTE GÜNCELLEME

WhatsApp tarafından duyurulan videolu mesaj özelliği sayesinde isteyen kullanıcılar, söylemek ve göstermek istediklerini kaydederek, mesajlara video ile yanıt verebiliyor. Android ve iOS sürümleri için WhatsApp Beta’nın en son güncellemeleri ile artık video mesajları paylaşma seçeneği ve bu özelliği yönetmek mümkün.

Daha öncesinde, varsayılan olarak etkin olduğu için bu özelliği devre dışı bırakmak hiçbir WhatsApp kullanıcısı için mümkün değildi. Ancak platform bu konu üzerinde adımlarını atmaya başladı ve yeni işlev sayesinde artık bu özellik üzerinde kontrol sağlamak mümkün hale geldi. İsteyen kullanıcılar bu kontrol sayesinde isteğe göre özelliği devre dışı bırakabiliyor.

2 SEÇENEK SUNULACAK

WhatsApp tarafından yakın zamanda duyurulan özellik içerisinde yer almaya başlayan geçiş seçeneği, kullanıcılara isteğe göre tamamen devre dışı bırakma ve gelen video mesajları kabul etme olanakları da sunuyor. Yani isteyen kullanıcılar kendi video mesajlarını gönderme seçeneğini kaldırıp, mesajları almaya devam edebilecek.

Ancak özellik içerisindeki bu değişim iOS ve Android sürümlerde Beta kullanıcıları tarafından test aşamasında ve yakın bir zamanda bu özelliğin her kullanıcıya ulaştırılması planlanıyor.