Çatısı altında Instagram, Facebook ve Messenger gibi platformların yer aldığı Meta bünyesinde yer alan WhatsApp, yeni özelliklerini duyurmaya devam ediyor. Kullanıcı deneyimlerini iyileştirmek adına yeni güncelleme ve özelliklerini sunan WhatsApp, bir süredir “kanallar” özelliğini yayınlamaya hazırlanıyordu. Söz konusu özellik, WhatsApp üzerinde kullanıcıların tek yönlü yayın kanalları oluşturmasına olanak sağlıyor. Ayrıca çeşitli güncellemelerin de paylaşıldığı kanallar özelliği, aralarında Türkiye’nin de olduğu 150 ülkede kullanıma sunuldu.

Meta CEO’su Mark Zuckerberg, WhatsApp üzerinde yayınlanan yeni özellik ile ilgili açıklamada bulundu. Ünlü CEO yaptığı açıklamada, “Hepinize, takip ettiğinizi kişi ve kuruluşlardan güncellemeler almanın yeni ve özel bir yolu olan WhatsApp Kanallarını tanıtmaktan heyecan duyuyorum. Meta haberlerini ve güncellemelerini paylaşmak için bu kanalı başlatıyorum” ifadelerini dile getirdi. Özellik, Instagram platformundaki “Yayın” özelliğine benziyor ve özellik sayesinde kullanıcılar artık WhatsApp üzerinde tek yönlü kanallar ile etkileşime geçebilecek. İşte detaylar…

WHATSAPP KANALLAR ARTIK KULLANILABİLİR

Aralarında Türkiye’nin de olduğu 150 ülkede WhatsApp “Kanallar” özelliği kullanıma açıldı. Uygulamanın güncel versiyonunda yer alacak olan özellik, isteğe bağlı olarak açılıp kapanabilecek. Uygulamadan ayrılmadan kişi ve kuruluşlardan gelişmeleri ve haberleri almayı sağlayan özellik, ilk olarak Meta CEO’su Mark Zuckerberg tarafından paylaşıldı.

Instagram platformundaki “Yayın” özelliğine benzer şekilde WhatsApp üzerinde de artık kullanıcılar, bağlantılar ile tek yönlü kanallar üzerinden etkileşime geçebilecek. Ayrıca kanallar üzerine kullanıcılar, mesajlarını büyük alıcı gruplarına gönderebilecek. Normal sohbet ekranından bağımsız çalışacak olan kanallar özelliği, takip etme ve kimliklerin kanaldaki diğer kanallara gizlenebilmesine olanak tanıyor.

KANALLARDA NELER YAPILABİLİR?

Kullanıcıların hem yönetici olarak hem de takipçi olarak mahremiyetini koruyabileceği kanallar özelliğinde yöneticiler metin, görsel, video, çıkartma ve anket paylaşabilecek. Tek yönlü paylaşım yapılabilecek olan kanallarda takipçiler güncellemelere doğrudan yanıt veremeyecek veya yöneticilere mesaj gönderemeyecek. Ancak kullanıcılar paylaşımlara emoji ile tepki verip, anketlerde oy kullanabilecek.

İsteyen kullanıcılar WhatsApp Web üzerinden “Kanallar” simgesine tıklayarak “Kanal oluştur” seçeneğinde bir kanal açabilir. Kanallar özelliğini kapatmak isteyenler de telefonda uygulamadaki kanal üzerine basılı tutup “sil” seçeneği ile özelliği kapatabilir.