Türkiye'nin önde gelen diplomat ve siyasetçilerinden biri olan Volkan Bozkır, hem ulusal hem de uluslararası alanda önemli görevleri başarıyla yürütmüş bir isimdir. 22 Kasım 1950 tarihinde Ankara'da doğan Bozkır, 1971 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun olmuştur. Diplomatik kariyerine 1972 yılında başlayan Bozkır, zaman içinde çeşitli görevlerde bulunarak Türkiye'nin dünya genelindeki temsilciliklerinde önemli roller üstlenmiştir.

Volkan Bozkır Kimdir?

1972 yılında Dışişleri Bakanlığı'na giren Bozkır, kariyerine hukukçu olarak başlamış, 1987-1989 yılları arasında Başbakan Turgut Özal'ın Dışişleri Danışmanlığı'nı üstlenmiştir. New York Başkonsolosluğu görevinin ardından Cumhurbaşkanları Turgut Özal ve Süleyman Demirel'in Özel Kalem Müdürlüğü ve Dışişleri Başdanışmanlığı görevlerini yürüten Bozkır, 1996-2000 yılları arasında Bükreş Büyükelçiliği, 2000-2003 yılları arasında Avrupa Birliği Siyasi İşlerden sorumlu Genel Sekreter Yardımcılığı gibi önemli görevlerde bulunmuştur.

Avrupa Birliği Genel Sekreterliği ve Siyasi Arenadaki Başarıları

2005-2009 yılları arasında Büyükelçi unvanıyla Avrupa Birliği nezdinde Türkiye Daimi Temsilciliği'nde bulunan Bozkır, 2009-2011 yılları arasında Türkiye'nin Avrupa Birliği Genel Sekreterliği görevini üstlenmiştir. Bu dönemdeki başarılı performansı, Türkiye'nin AB ilişkilerinde önemli adımlar atmasına katkı sağlamıştır.

Dışişleri Bakanlığı'ndaki kariyerine ek olarak Bozkır, 2011 yılında Türkiye Büyük Millet Meclisi Dışişleri Komisyonu Başkanlığı'na seçilmiş, Nisan 2014 tarihinde ise Türkiye-ABD Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanlığı görevine getirilmiştir. Bu süreçte, Türkiye'nin dış politika stratejilerine katkı sağlayan önemli projelere imza atmıştır.

Avrupa Birliği Bakanlığı ve Milletvekilliği Dönemi

Bozkır, 2014 yılında kurulan 64. Türkiye Hükûmeti'nde Avrupa Birliği Bakanı olarak atanmış ve 2015 Türkiye genel seçimlerinde tekrar İstanbul Milletvekili seçilmiştir. Türkiye'nin Avrupa Birliği sürecindeki önemli dönemeçlerde aktif rol oynamıştır.

Dışişleri Bakanı ve Büyükelçilik Kariyerine Devam

Türkiye'nin önemli dış politika konularında etkin bir rol üstlenen Bozkır, 2019 Türkiye yerel seçimlerinde Adalet ve Kalkınma Partisi'nden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan aday adayı olmuştur. Ayrıca, İstanbul milletvekili olarak görev yapmıştır. 2020 yılında ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Dışişleri Bakanlığı görevine atanmıştır.

Özel Hayatı ve Evliliği

Volkan Bozkır'ın özel hayatıyla ilgili pek bilgi bulunmamaktadır. Genellikle kamuya dönük çalışmalara odaklanan Bozkır'ın evlilik durumu ve aile hayatıyla ilgili detaylar gizli tutulmaktadır. Diplomatik ve siyasi kariyerinde elde ettiği başarılar, Bozkır'ı Türkiye'nin saygın isimlerinden biri haline getirmiştir.