Yaklaşık olarak 3 hafta kadar süren ve sonrasında da tarafların zam oranında anlaşamamaları sebebi ile hakem heyetine devredilen 2024- 2025 toplu sözleşme görüşmeleri, geçtiğimiz günlerde nihayete erdi. Hakem heyetinden çıkan kararın hükümetin zam teklifini onaylar nitelikte olması birçok kişinin tepkisine sebep olurken söz konusu açıklamanın ardından asgari ücret ve kıdem tazminatı başlıkları da gündeme gelmeye başladı.

Ocak ayında asgari ücretlinin kıdem tazminatında ve net kazancında güncelleme yapılacağını belirten uzmanlar, kıdem tazminatının tavan tutarının memur maaşı katsayısına, asgari tutarının ise asgari ücrete bağlı olarak hesaplandığını hatırlattı. Bu kapsamda açıklanan toplu sözleşme zamlarına ve enflasyon verilerine göre birtakım hesaplamalarda bulunan uzmanlar, milyonları ilgilendiren sonuçları kamuoyu ile paylaştı.

KIDEM TAZMİNATI HESABI YAPILDI

Merkez Bankası’nın sene sonu enflasyon beklentisini ve açıklanan toplu sözleşme zammını göz önünde bulundurarak birtakım hesaplar yapan uzmanlar, kıdem tazminatının tavan ücretine dikkat çekti. 2023 yılı enflasyonunun yüzde 58 olarak gerçekleşmesi durumunda memur maaşına yüzde 47,5, enflasyonun yüzde 62 olarak gerçekleşmesi durumunda ise yüzde 47 oranında zam yapılacağını belirten uzmanlar, bu kapsamda ocak ayında kıdem tazminatı tavanının da değişeceğini ifade etti.

Uzmanlara göre enflasyon yüzde 62 olarak gerçekleşirse kıdem tazminatının tavan tutarı 23 bin 489 TL’den 34 bin 460 TL’ye yükselecek. Yani 10 yıllık hizmeti bulunan ve brüt ücreti 35 bin TL olan bir çalışa, 31 Aralık tarihinden önce emekli olursa 233 bin TL, 1 Ocak tarihinde emekli olur ise 345 bin TL tazminat alabilecek.

Mevcut brüt asgari ücretin şu an 13 bin 414 TL olduğunu hatırlatan uzmanlar, ocak ayında asgari ücretin yüzde 30- 40 aralığında artması durumunda kıdem tazminatında yaklaşık olarak 16- 17 bin TL’lik bir artışın söz konusu olacağını ifade etti. Bu sebep ile emeklilik veyahut da evlilik sebebi ile işten ayrılmak isteyenlerin ocak ayını beklemelerinin daha avantajlı olacağı bildirildi.

ASGARİ ÜCRET NE KADAR OLACAK?

Temmuz ayı enflasyon oranının yüzde 9,09 olarak açıklanması ile birlikte Ocak 2024 dönemi için asgari ücret zammı tahminleri de yapılmaya başlandı. Uzmanlara göre yüzde 31,92’lik bir zam söz konusu olabilir. Buna göre ocak ayı itibari ile asgari ücret en az 15 bin TL olarak ödenmeye başlanabilir.