Yüksek enflasyon ile mücadele kapsamında çeşitli uygulamaları devreye alan hükümet yetkilileri, enflasyonun yeniden tek haneli rakamlara düşeceği günün yakın olduğuna dikkat çeken açıklamalarda bulunmaya devam ediyorlar. Gündelik hayatın yaşam koşullarını ağırlaştıran enflasyona karşı son olarak Merkez Bankası’nın faiz artırımı kararı gündeme gelirken ilgili karar bankacılık sektöründe de hareketli günler yaşanmasına aracılık etti.

Merkez Bankası’nın faiz artırımı kararı sonrasında bankaların kredi ve kredi kartı ürünleri dahilinde uyguladıkları faiz oranları da değişiklik gösterdi. Birçok bankanın ağustos ayı kredi faizlerini yukarıya çektikleri görülürken ticari krediler ile ilgili yeni gelişmeler yaşandı. Son üç ayda açıklanan faiz artırımı kararları neticesinde ticari kredi faizlerinin de yükseldiği görülürken son 13 haftalık yıllıklandırılmış kur etkisinden arındırılmış ticari kredi büyümesi yüzde 6,6’ya kadar çıktı.

KREDİ DARALMASI GERİLEDİ

 Ağustos haftasında 13 haftalık yıllıklandırılmış kur etkisinden arındırılmış ticari kredi büyümesi yüzde 1,73’e kadar gerilemişken Merkez Bankası’nın faiz artırımı kararı sonrasında 25 Ağustos haftası itibari ile bu oranın yüzde 6,6’ya yükselmiş olduğu geriledi. Özel bankalarda ise 11 Ağustos haftasında yüzde 14,22 olan ticari kredi daralması, 25 Ağustos haftasında yüzde 7,11’e kadar geriledi. Kamu bankalarında ise bu oran yüzde 19,03’e kadar çıktı.

Bankaların ticari krediler adına menkul kıymet alım zorunluluğuna takılmadan uygulayabilecekleri faiz oranı yüzde 56,25’e kadar çıktı. Ekonomim’den Şebnem Turhan tarafından düzenlenen haberde yer alan Merkez Bankası ortalama verileri de haziran ayından bu yana ticari kredilerde yükseliş eğiliminin sürdüğünü gözler önüne seriyor.

KAMU BANKALARI ZİRVEDE

Ticari kredi bazında büyüme hızının düştüğü şu günlerde kamu bankalarının tüm olumsuzluklara rağmen bankacılık sektörünün lideri konumunda oldukları görülüyor. Nisan ayının ortasında özel bankacılık sektöründe kredi büyümesi 13 haftalık yıllıklandırılmış kur etkisinden arındırılmış olarak yüzde 77,86 olarak hesaplanırken takip eden haftada oranın yüzde 20’ye kadar düştüğü gözlendi. 11 Ağustos haftasında ise 2022 Şubat ayından sonraki en düşük büyüme kayda geçti ve ilgili oran yüzde 19,03 olarak açıklandı.