Salgın döneminde yükselmeye başlayan ve ülke ekonomilerini ciddi şekilde tehdit eden enflasyon, salgının henüz sonlandığı dönemde başlayan Rusya- Ukrayna savaşı ile rekor seviyelere dayandı. Savaş durumunun birçok emtia ürünün fiyatında rekor seviyelere sebebiyet vermesi, enflasyon oranlarını da olumsuz etkiledi.

Dünya genelini etkileyen olumsuz durumların yaşanması ile birlikte rekor seviyelere yükselen enflasyon, her ülkede olduğu gibi ülkemizde de pahalılığın şiddetlenmesine sebebiyet verdi. Enflasyona bağlı olarak hesaplanan ödeme kalemlerinde rekor seviyeler kayda geçerken memur ve emekli maaşları da ilgili oranlara göre arttı. Ancak hayat pahalılığının maaş zamlarını aşması, birçok kişinin alım gücünün düşmesine yol açtı.

Maaşları, hizmet sektörlerinin fiyatlandırma politikalarını ve daha pek çok parametreyi doğrudan etkileyen enflasyon rakamlarını düşürmeye yönelik çok çeşitli adımlar atılmaya devam edilirken sabah saatlerinde milyonları ilgilendiren yeni bir gelişme yaşandı. Türkiye İstatistik Kurumu senenin ikinci yarısının ikinci ayında oluşan enflasyonu hesaplayarak kamuoyu ile paylaştı.

AĞUSTOS AYI ENFLASYONU HESAPLANDI

Her ayın başında olduğu gibi eylül ayının başında da bir önceki ayda oluşmuş olan enflasyon verileri ile ilgili açıklamalarda bulunan Türkiye İstatistik Kurumu, kamuoyunu bilgilendirdi. Kamu kurumu, enflasyon değişiminin ağustos ayında bir önceki aya göre yüzde 9,09 olarak gerçekleşmiş olduğunu bildirdi. Enflasyonun bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 58,94, bir önceki yılın aralık ayına göre ise yüzde 43,06 olarak gerçekleşmiş olduğu açıklandı.

KATEGORİLERE GÖRE ENFLASYON HESABI

Türkiye İstatistik Kurumu, bir önceki yılın aynı ayına göre en az artış gösteren ana grubun yüzde 24,97 ile konut, en çok artış gösteren ana grubun ise yüzde 89,31 ile lokanta ve oteller olduğunu bildirdi. Ek olarak ana harcama grupları itibari ile ağustos ayında bir önceki yılın aynı ayına göre en az artış gösteren grubun yüzde 3,11 ile eğitim, en çok artış gösteren grubun ise yüzde 16,61 ile ulaştırma olduğu bilgileri kayda geçti.

Kaynak: haber merkezi