Beslenme ve Diyet Uzmanı Berrin Yiğit, sardalya balığının sağlığımıza olan katkıları hakkında bilgi verdi.

Dardanel'den yapılan açıklamada görüşlerine yer verilen Yiğit, Harvard Üniversitesi'ndeki araştırmalar sonucunda haftada 1-2 porsiyon sardalya tüketmenin kalp hastalığı riskini ciddi oranda azalttığını gösterdiğini ifade etti.

Yiğit, sardalya balığının içerdiği yüksek B12 vitamini ile kalbi koruyarak genç kalmasını sağladığını ve kolesterolün yükselmesini önlediğini belirterek, "Frontiers in Nutrition dergisinde yayınlanan bir çalışmada ise sardalyadaki omega-3'ün kalp sağlığını desteklediğini buna ilaveten omega-3 takviyelerinin sağladığı faydaları aşabileceğini gösteriyor. Hücre yenilemesine katkı sağlayan özellikleri ile dünya genelinde sevilerek tüketilen lezzetli bir deniz ürünü olan sardalya, yılın her döneminde insan vücudunun ihtiyacı olan protein ve vitaminler açısından tam bir vitamin ve mineral kaynağı olarak gösteriliyor." açıklamasında bulundu.

Sardalyanın omega 3, vitamin ve içerdiği mineralleri ile insan sağlığı açısından en önemli deniz ürünlerinin başında yer aldığını aktaran Yiğit şunları kaydetti:

"Türkiye'deki tüketiciler bu konuda çok şanslı, daha çok 'Çanakkale Sardalyası' olarak bilinen protein ve vitamin deposu balığa hem mevsiminde hem de konserve şeklinde, taze, katkısız ve koruyucusuz bir biçimde 12 ay boyunca ulaşabiliyor. Omega 3 içeren besinler listesinde ilk sıralarda yer alan sardalya protein bakımından da oldukça zengin. B12 ve D vitamini, kalsiyum ve selenyum içeren sardalya balığı, içeriğindeki önemli protein ve vitaminler sayesinde kemiklerin güçlenmesine yardımcı olduğu gibi, uzun süre tok tutma özelliği sayesinde sağlıklı kilo verilmesinde de önemli rol oynuyor."