Uşak'ta arka arkaya gelen özellikle okullardaki öğrenci zehirlenmelerinin ardından, Uşak İl Tarım ve Orman Müdürlüğüne bağlı gıda denetim ekipleri okullar bölgesinde inceleme başlattı.

Uşak il Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından konuyla ilgili yapılan açıklamada;

"5996 sayılı Gıda Kanunu çerçevesinde, güvenilir gıda tedarikinin sağlanması ve tüketici sağlığının korunması amacıyla, İl Müdürlüğümüz teknik ekibimiz tarafından üretim, satış ve toplu tüketim yerlerinde düzenli olarak rutin denetimler yapılmakta olup, şikayet veya ihbarlara anında müdahale edilmektedir.

İlimizde faaliyet gösteren fırınlar, kafeler, lokantalar, restoranlar, kantinler, yemekhaneler ve benzeri işletmelerde özellikle et ürünleri, süt ve süt ürünleri ile unlu mamuller gibi gıda ürünlerine yönelik olarak 2023 yılı içinde 5459 denetim gerçekleştirilmiştir.

Son bir hafta içinde, okullar, özel okullar, yurtlar ve bu kurumların yakınında bulunan gıda işletmelerine yönelik olarak 481 denetim yapılmıştır.

Tüketicilerimizin gıda ile ilgili her türlü şikayet ve ihbarlarını "174 ALO GIDA" ihbar hattına bildirmeleri son derece önemlidir. En etkili denetleyici kuşkusuz tüketici kendisidir." ifadelerine yer verildi.

Kaynak: UŞAK OLAY