Anıt ağaç Banaz ilçesine bağlı Bahadır Köyünde bulunuyor. Köyün Tepedelen Mevkii’nde bulunduğu için bu isim ile anılan anıt ağaca Banaz otogarından kalkan Bahadır Köyü dolmuşları ile gidilebilmekte.

Uşak’ın dört bir yanı tarih boyunca pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış ve coğrafi özellikleri bakımından da birçok güzelliği bünyesinde barındırmıştır.

Geçmişten günümüze kadar uzanan güzelliklerin arasında anıt ağaçlar da bulunur.

Bir ağacın anıt ağaç olarak nitelendirilebilmesi için bazı kriterlerin sağlanması gerekir.

O kriterler arasında ağacın türü, yaşı, gövde ve tepe çapı, boyu gibi özellikler yer alır. Bu kapsamda ilgili kriterleri sağlayarak anıt ağaç olarak nitelendirilen ağaçlardan biri de Uşak ilinde bulunuyor.

Şehrin gezilecek yerler listesinde baş sırada yer alan anıt ağaç, ‘tepedelen’ olarak da anılıyor.

- Uşak Anıt Ağacının Özellikleri

Uşak ilinin Banaz ilçesinde bulunan ve ilgili kriterleri sağladığı için bakanlık tarafından koruma altına alınmış olunan anıt ağaç, ihtişamlı görünü ile ziyaretçilerini adeta büyülemekte.Anıt ağacının boyu 11 metre, çevresi 9.60 metre, rakımı ise bin 870 metre olarak ölçülmüştür. 500 ila 1000 yıl aralığında bir yaşa sahip olduğu tahmin edilen ağacın kapladığı alan 380 metrekaredir.

Çevresine dizilen 7 kişinin kolları ile gövdesi anca kapatılabilen çam ağacı, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından anıt ağacı olarak nitelendirilmiş ve koruma altına alınmıştır.

Editör: Ozan Yavuz