Mayıs 2023 tarihinde yapılan cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği genel seçimlerinin ardından AK Parti’nin seçim vaatlerini gerçekleştirmeye yönelik çalışmaları devam ederken bu kez de yerel seçimler için harekete geçildi. Yeni yılda düzenlenecek olan Mahalli İdareler Genel Seçimi için partilerin çalışmaları devam ederken Uşak ilinde ve diğer illerde oy kullanacak olan seçmenleri yakından ilgilendiren önemli bir açıklama yapıldı.

18 yaşını tamamlayan ve dolayısı ile de oy kullanma hakkına sahip olan vatandaşlar için önemli bir açıklama yapan Yüksek Seçim Kurulu (YSK), adres bildirimleri için tarih verdi. Oy kullanacakları adresleri Nüfus Müdürlüklerine bildirmeleri gereken vatandaşlar için son tarihe işaret eden YSK, ayrıntıları paylaştı.

1 EKİM SON

31 Mart 2024 tarihinde yapılacak olan Mahalli İdareler Genel Seçimi ile ilgili bir duyuru yayınlayan Yüksek Seçim Kurulu, seçmenleri bilgilendirdi. YSK’dan gelen bilgiye göre seçmenler seçim günü bulunacakları yerde oy kullanabilmek için Uşak ili nüfus müdürlüklerine ve diğer illerin nüfus müdürlüklerine adres bildiriminde bulunmak zorunda. Bu bildirim için ise son tarih 1 Ekim olarak belirlendi. Ayrıca Nüfus Müdürlüklerine şahsen başvuracak durumda olmayanların adres bildirimlerini e- Devlet sistemi üzerinden de tamamlayabilecekleri belirtildi.

DEPREMZEDELER İÇİN TEDBİRLER ALINACAK 

YSK’dan alınan bilgilere göre 6 Şubat tarihinde meydana gelen depremden etkilenen vatandaşlar için birtakım tedbirler alınacak. Depremzedelerin rahat bir şekilde oy kullanabilmeleri için adres taşıma işlemlerinde birtakım kolaylıklar sağlanacak. Söz konusu deprem bölgesi adres taşıma uygulamalarına ilişkin düzenlemeler, yetkililer tarafından açıklanacak.

Belediye başkanlarının yanı sıra muhtarların da belirleneceği seçim dönemi Mahalli İdareler ile Mahalle Muhtarlıkları ve İhtiyar Heyetleri Seçimi Hakkında Kanunu’nun 8’nci maddesine göre “Mahalli İdareler seçimleri 5 yılda bir yapılır. Her seçim döneminin 5’inci yılındaki 1 Ocak günü, seçimin başlangıç tarihidir. Aynı senenin mart ayının son pazar günü oy verme günüdür” hükmü kapsamındadır.

Kaynak: UŞAK OLAY