Son dönemlerde ekonomi piyasalarını direkt olarak etkileyen bazı gelişmeler, küresel çapta birtakım sorunların ortaya çıkmasına yol açtı. Pandemi döneminde ortaya çıkan yüksek enflasyon sorunu, salgın dönemi geride bırakalı çok uzun zaman olmasına rağmen ek faktörlerden de etkilenerek gündelik yaşam şartlarının ağırlaşmasına sebebiyet verdi.

Ekonomi piyasalarında yaşanan gelişmelerin yanı sıra siyasi platformlarda da birtakım gerilimlerin yaşanması, hali hazırda ağır olan yaşam şartlarının daha da ağırlaşmasına yol açtı. Sağlıktan eğitime, gıdadan teknoloji ürünlerine kadar pek çok hizmet kaleminde gözlenen yüksek oranlı zamlar, vatandaşların maaşları ile geçinmesini imkansız kıldı. Bu süreçte özellikle büyük şehirlerde yaşamak imkansız hale gelirken gelişmişliği ile öne çıkan küçük şehirlerden olan Uşak’ta koşulların nasıl olduğu merak edildi.

İzmir gibi büyük bir şehre olan yakınlığı ile dikkat çeken yanı sıra doğal güzellikleri, tarihi ve kültürel mirası, mutfağı ve daha pek çok özelliği ile öne çıkan Uşak, yaşam şartlarını iyileştirmenin yollarını arayan vatandaşlar tarafından yakın takip altına alındı. Peki, Uşak’ta hayat gerçekten ucuz mu? İşte detaylar…

UŞAK’TA EKONOMİK DURUM NE?

2021 verilerine göre 373 bin 183 kişilik nüfusa sahip olan Uşak, gelişmiş küçük bir şehir olarak bilinir. Sosyal imkanları ile öne çıkan şehir, büyük şehirlere yakın olmasına rağmen mevcut şartlar göz önünde bulundurulduğunda ekonomik açıdan çok daha uygundur. Kültürel açıdan da gelişmiş olan şehirde her yaş grubunun keyifli ve kaliteli bir yaşam sürmesi mümkündür.

Amerikalı ekonomi dergisi Forbes, eylül ayının sonunda Türkiye üzerine bir araştırma yürütmüş ve araştırmanın sonuçlarını da kamuoyu ile paylaşmıştı. Forbes’in şehir bazlı çalışmasında 81 ilin her biri için bir endeks puanı hesaplanmış ve söz konusu endeks puanları kapsamında Türkiye’nin en yaşanılabilir şehirleri sıralanmıştı.

ABD’li Forbes tarafından yürütülmüş olan çalışma kapsamında Uşak için hesaplanmış olan endeks puanı 42,79 olarak kayda geçmiştir. Araştırmacılar Uşak’ın bu endeks puanı ile Türkiye’nin en yaşanılabilir 45’inci şehri olduğunu belirtmişlerdi.

UŞAK’TA GEZİLEBİLECEK YERLER

Uşak yalnızca doğal güzellikleri ile değil kültürel mirası ve tarihi güzellikleri ile de dikkat çeken ve bu kapsamda da her sene yerli ve yabancı turistlere ev sahipliği yapan bir şehirdir. Şehirde; Taşyaran Vadisi, Blaundos Antik Kenti, Arkeoloji Müzesi, Akmonioa Antik Kenti, Pepuoza Antik Kenti, Ulubey Kanyonu, Clandıras Su Kemeri, Uşak Evleri, Atatürk ve Etnografya Müzesi, Tepedelen Çamı, Dokur Evi, Kent Tarihi Müzesi gibi gezilip görülmesi gereken pek çok önemli yapı bulunur.

Kaynak: Öyküm Yavuz