Yüksek enflasyon, kur farkı ve daha pek çok faktör, birçok hizmet alanında olduğu gibi emlak sektöründe de fiyatların rekor seviyelere yükselmesine yol açtı. Uzun süredir yükselişte olan maliyet kalemleri sebebi ile özellikle büyük şehirlerde tarihi seviyelere ulaşan sıfır konut fiyatları, birikimleri karşılığında konut sahibi olabilmenin yollarını arayan vatandaşları köşeye sıkıştırdı.

Bütçeleri karşılığında bir ev sahibi olabilme planlarını devamlı olarak ertelemek durumunda kalan birçok vatandaş, bu süreçte özellikle TOKİ projelerini yakından takip etmeye başladı. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na bağlı olarak hizmet veren ve dar/ orta gelirli vatandaşların kira öder gibi ev sahibi olmalarını sağlayan TOKİ’nin Uşak’ta ne zaman konut inşa edeceği merak konusu oldu. Kuraların tamamlanmış olmasına rağmen TOKİ’nin Uşak adına halen harekete geçmemiş olması, kafaları karıştırdı. Ayrıca kurumun diğer illerde de konut inşaatlarına başlamamış olduğu öğrenildi.

“ERİŞİLEBİLİRLİK ORTADAN KALKTI”

Gazeteci Remzi Özdemir ile Uzman Emre Kulcanay, emlak sektörünün mevcut durumuna ilişkin birtakım değerlendirmelerde bulundu. Konut fiyatlarının enflasyona karşı eridiğini belirten Özdemir, bu süreçte orta gelirli vatandaşların ev satın almasının mümkün olmadığını ifade etti. Yüzde 50’ye yakın bir kredi maliyetinin söz konusu olduğunu belirten Özdemir, konuta erişilebilirliğin ortadan kalkmış olduğunu vurguladı. Konut sektöründe bir krizin durumunun olduğunu belirten Özdemir, “Biz hala bunun sıcaklığını halen hissedemiyoruz” dedi.

TOKİ KONUTLARI NE OLDU?

Geçtiğimiz aylarda Türkiye’nin dört bir yanında dar ve orta gelirliler için TOKİ tarafından konutların inşa edileceği belirtilmiş ve bu kapsamda da kura çekimleri yapılmıştı. Kura sürecinin tamamlanmasının üzerinden uzun bir süre geçmiş olmasına rağmen halen inşaatların başlamamış olduğunu belirten Özdemir, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “TOKİ’nin dar gelirliye yapacağı evler ne oldu? Hani TOKİ ne oldu? Seçimden önce milyonlarca insan başvurdu. Ne oldu nerede o inşaatlar, var mı? Devlet artık bunları finanse edemiyor ve edemeyecek.”

Kaynak: Öyküm Yavuz