Türkiye’de son yıllarda enflasyon ve döviz kurları hızlı bir artış gösterdi. Gelen bu artışlar ile birlikte ürün ve hizmet fiyatları da arttı, bu artışlarla birlikte hayat pahalılığı da yükseldi. Enflasyon artışları ile birlikte son dönemlerde başta akaryakıt fiyatları olmak üzere birçok alanda zamlar da kendisini gösterdi. Öte yandan dünya genelinde yükselen enerji fiyatlarıyla birlikte, Türkiye’de elektriğe bir kez daha zam geldi.

Pandemi dönemi itibariyle dünya genelinde yükselen enerji fiyatları sonrası Türkiye’de de doğalgaz, elektrik ve akaryakıt fiyatlarında ciddi artışlar yaşanmıştı. 2021-2022 yıllarında elektrik ve doğalgaz fiyatlarına yansıyan zamlar vatandaşı zorlarken, 2023 yılında da elektriğe zam haberi geldi. Yaz aylarının geride kalması ve kış döneminin yaklaşmasıyla birlikte, elektrik tarifesine zam yapıldı. 1 Ekim’den itibaren geçerli olmak üzere sanayi ve ticarethane abonelerinin kullandığı elektriğe %20 zam yapıldı. Konut elektriklerine zam geldi mi? İşte detaylar…

KONUT ABONELERİNE ZAM GELDİ Mİ?

1 Ekim 2023 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere, yeni elektrik tarifesi belli oldu. Söz konusu yeni tarifeye göre konutlarda kullanılan elektriğe herhangi bir zam yapılmadı ancak sanayi ve ticarethane abonelerinin kullandığı elektriğe ise %20 oranda zam uygulandı. Dolar kurunda görülen artışlar akaryakıt fiyatlarında artışa neden olurken, enerji tarafından ise elektrik için beklenen zam geldi.

SON ZAM 1 EYLÜL 2022’DE YAPILMIŞTI

Sektör kaynakları, elektrik tarifelerinde sanayi ve ticarethanelerde 1 Ekim 2023 itibariyle %20 zam beklendiğini duyurdu. Konutlarda ise elektrik tarifelerine bir zam yapılmadı. Konutlarda kullanılan elektrik tarifesi de dahil olmak üzere tüm elektrik abone gruplarında 1 Temmuz’dan itibaren geçerli olan tarife sabit kalmıştı. Sanayi ve ticarethane aboneleri için bu tarife 1 Ekim itibariyle değişecek.

Elektrik tarifelerine son zam 1 Eylül 2022 tarihinde yapılmıştı. Bu elektrik zammının ardından, 1 Nisan 2023 tarihinde ise tarifelerde %15 oranda indirime gidilmişti. 1 Ekim itibariyle %20 zam geldi.

Kaynak: UŞAK OLAY