2019 yılının sonunda Çin’de ortaya çıkıp 2020 yılının başında ülkemizde ve diğer dünya ülkelerinde yaygınlaşan ve kısa bir süre sonra da ‘pandemi’ olarak nitelendirilen koronavirüs, son günlerde yeniden gündemden düşmemeye başladı. Aşılara rağmen halen yeni varyantları ile aramızda dolaşmaya devam eden son olarak da ‘Eris’ isimli varyantı ile duyurulmuş olan virüs, dünya genelinde paniğe sebep oldu. Yeni varyantın birçok ülkede hızla yayılmaya başladığı belirtilirken Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan tedirgin eden bir açıklama geldi.

İlk olarak Şubat 2023 tarihinde Güney Afrika’da görülen sonrasında ise hızla yayılan Eris varyantı, yetkilileri harekete geçirdi.Amerika’da ve Avrupa’da yaygın olarak görülen Eris varyantı ile ilgili açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yeni varyantın ülkemizde de görüldüğünü duyurdu. Bakan Koca’nın geçtiğimiz günlerde yapmış olduğu açıklamanın ardından varyantın kaydedildiği il veya iller merak konusu oldu. Varyantın Uşak ilinde görülüp görülmediği araştırılmaya başlandı.

9 VAKA TESPİT EDİLDİ

Geçtiğimiz günlerde Eris varyantı ile ilgili birtakım açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, virüsün ülkemizde de saptanmış olduğunu ifade etti. Yeni varyantın hasta etme gücünün yani virülansının düşük olduğunu belirten Bakan Koca, Referans Laboratuvarı’nda yapılan incelemeler neticesinde Türkiye’de 9 vakanın kayda geçmiş olduğunu bildirdi. Virüs testi pozitif çıkmış olan kişilerin tamamının yurt dışı temaslı olduğunu ifade eden Bakan Koca, sözlerine şu şekilde devam etti: “Durum başka ülkelerde yaygın bizde de ortaya çıkması muhtemeldi. Büyüklerimizi, kronik hastalarımızı koruyacağız. Bu varyantın toplumda yaygınlaşması beklenmiyor.”

ERİS VARYANTI HANGİ İLLERDE GÖRÜLDÜ?

Dünya Sağlık Örgütü’nün uyarılarda bulunduğu Eris varyantının ülkemizde de 9 vaka ile kayda geçmesinin ardından virüse yakalanmış olan kişilerin hangi illerde yaşadıkları merak konusu oldu. Bakan Koca yapmış olduğu açıklamada tespit edilen 9 Eris varyantı vakasının hepsinin İstanbul ilinde olduğunu belirtti.

Koronavirüsün yeni varyantının ilerleyen günlerde ülkemizde yaygınlaşıp yaygınlaşmayacağı henüz net olarak bilinmese de bazı uzmanlara göre bu varyantın bulaş hızı diğerlerine göre daha yüksek. Ancak Sağlık Bakanlığı aldığı önlemler ile bu hızın önüne geçmeyi planlıyor.