Sağlık hizmetleri açısından dünyanın sayılı ülkeleri arasında yer alan ülkemizde yeni uygulamalar hayata geçirilmeye devam ediliyor. Sağlıkta kaliteyi ve verimi artırmak, sağlık personellerinin iş yüklerini hafifletmek ve böylelikle de daha çok vatandaşa en iyi şekilde hizmet verebilmek adına bakanlık çalışmaları devam ederken Sağlık Bakanlığı’ndan yeni bir açıklama geldi.

Geçtiğimiz günlerde yayınlamış olduğu resmi bir açıklamada Uşak iline farklı branşlarda görevlendirmek üzere yeni hekimlerin atanacağını duyuran Sağlık Bakanlığı, son olarak önemli bir karar imza attı. Edinilen bilgilere göre Uşak Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde ilk kez gerontolog görevlendirildi.

SAĞLIK BAKANLIĞI’NDAN ÖNEMLİ ADIM

Uşak Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden gelen resmi açıklama, gündeme bomba gibi düştü. Gelişen ve değişen sağlık hizmetleri kapsamında hastanenin hizmet kalitesini artırmak ve toplum sağlığını en iyi şekilde destekleyebilmek amacı ile bir yeniliğe daha imza atılmış olduğunu belirten hastane yönetimi, Sağlık Bakanlığı’nın kamu hastanelerinde ilk kez gerontolog görevlendirme kararının ardından bünyelerine yeni bir gerontoloğun dahil olduğunu ifade etti. Hastane bünyesinde gerontolog olarak görev yapacak olan hekimin adı, Gizem Özkan olarak paylaşıldı.

GERONTOLOJİ NEDİR, GERONTOLOG NE YAPAR?

Sağlık Bakanlığı’nın Uşak Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde gerontolog görevlendirmesinin ardından gerontoloji biliminin ne ile ilgilendiği, gerontologların meslek tanımlarının ne olduğu merak edildi.

Gerontoloji, yaşlılık ve yaşlanma süreci ile ilgilenir. Süreçte fiziksel, psikososyal ve zihinsel bakımdan bütüncül bir yaklaşım ele alınır ve süreci sekteye uğratabilecek sorunlar önlenmeye, aşılmaya çalışılır. Böylelikle yaş alan kişilerin hayat kalitelerinin artırılması hedeflenir.

“Yaşlanma ve yaşlılık uzmanı” olarak tanımlanan gerontologlar, 65 yaşını aşmış olan bireyleri kapsamlı bir geriatrik değerlendirmeye tabi tutarlar. Tarama neticesinde olası geriatrik sendromlar erken tespit edilir ve bu kapsamda da gerekli önlemler alınabilir. İleri yaşa bağlı olarak gelişebilecek olan bazı hastalıklar geriatrik taramalar ile önlenebilir ve kişinin uzun süreli bağımsız ve kaliteli yaşamı garanti etmesine aracılık edilir.