Bu indirimlerle birlikte Uşak'ta benzinin litresi 42,82 TL'den 41,57 TL'ye, motorinin litresi ise 41,92 TL'den 40,71 TL'ye düşecek.

Brent petrol fiyatları ve döviz kurlarındaki dalgalanmalar akaryakıt fiyatlarını etkilemeye devam ediyor. Son olarak LPG'ye 1 lira 8 kuruş indirim yapılırken, motorine 12 kuruş zam gelmişti. Sektör kaynaklarına göre, yarın geceden itibaren geçerli olacak yeni indirimler benzinde ve motorinde uygulanacak. Cuma gününden itibaren geçerli olacak bu indirimlerle benzin grubunda 1 lira 25 kuruş, motorin grubunda ise 1 lira 21 kuruş indirim bekleniyor.

Akaryakıt Fiyatlarının Hesaplanması

Türkiye'de benzin ve motorin fiyatlarının belirlenmesinde şu yöntem izleniyor: Gümrüksüz rafineri fiyatına ÖTV ve EPDK payı eklenerek KDV hariç rafineri satış fiyatı oluşturuluyor.

Gümrüksüz Rafineri Fiyatı ise, Akdeniz-İtalyan piyasasında yayınlanan günlük CIF Akdeniz ürün fiyatları ve günlük dolar kuru takip edilerek hesaplanıyor. Bu verilerle belirli bir fiyat değişim farkı dikkate alınarak gümrüksüz rafineri tavan satış fiyatı elde ediliyor.

Muhabir: Mehmet Karadağ