Ege Bölgesi’nin İçbatı Anadolu bölümünde, Ege Bölgesi ile İç Anadolu Bölgesi’nin birbirlerinden ayrıldıkları İçbatı Anadılu Bölgesi’nin bat kenarında yer alan Uşak hem doğal güzellikleri hem de tarihi ve kültürel mirası ile öne çıkmaktadır. Doğuda Afyon, kuzeyde Kütahya, batıda Manisa ve güneyde Denizli illeri ile komşu olan Uşak, arama motorlarına da sık sık konu olmaktadır.

Uşak’ın mevcut nüfusunun yanı sıra iklimsel ve fiziksel özellikleri de merak edilmektedir. Peki, ‘64’ plaka kodlu Uşak’ın yüzölçümü ve yüksekliği ne kadardır? Uşak’ta kaç kişi yaşamaktadır? İşte detaylar…

UŞAK’IN YÜZÖLÇÜMÜ VE YÜKSEKLİĞİ

Hem büyük şehirlere yakınlığı hem doğal güzellikleri hem de tarihi ve kültürel mirası ile ülkemizin en önemli şehirleri arasında yer alan Uşak, 4 bin 341 km’lik bir alana sahiptir. Bu yüzölçümü ile iller sıralamasında plaka numarası gibi 64’üncü sırada yer almaktadır. Şehir bu yüzölçümü ile ülke yüzölçümünün yüzde 0,7’lik kısmını kaplamaktadır. Şehrin rakımı yani yüksekliği ise son olarak 907 metre olarak ölçülmüştür.

UŞAK İLİNİN NÜFUSU

Merkez, Banaz, Eşme, Sivaslı, Karahallı, Ulubey ilçelerinden oluşan Uşak’ın nüfus da arama motorlarına sık sık konu olmaktadır. Hem hali hazırda şehirde yaşayanlar hem de diğer kişiler Uşak’ın güncel nüfusunu merak etmektedir.

2022 yılının verilerine göre Uşak’ın toplam nüfusu 375 bin 454’tür. İlçe bazında bakıldığında şehrin en kalabalık ilçesi 264 bin 540 kişi ile Merkez ilçesidir. Ulubey ilçesinde 12 bin 24, Sivaslı ilçesinde 19 bin 733, Karahallı ilçesinde 9 bin 664, Eşme ilçesinde 34 bin 312 ve son olarak Banaz ilçesinde ise 35 bin 181 kişi yaşamaktadır. Son verilere göre şehirde kilometrekareye 68 kişi yaşamaktadır. Bu veri Merkez ilçesi için ise 160 olarak kayda geçmiştir. Senelik nüfus artış oranı ise yüzde 0,61 olarak hesaplanmıştır. Tüm bu veriler 2022 sayımları sonucunda kayıt altına alınmıştır.