Ege Bölgesi’nin iç kesimlerinde yer alan Uşak, bu bölgede Kütahya ve Afyonkarahisar gibi İç Anadolu ile Ege Bölgesi arasında geçiş bölümünü oluşturur. Uşak’ın kuzeyinde Şaphane, kuzeydoğusunda Murat Dağı, güneydoğusunda Bulkaz Dağı bulunuyor. Ayrıca Uşak ile Kütahya arasındaki il sınırını oluşturan Murat Dağı, volkanik bir yapıya sahiptir. Bu dağın batı eteklerinde kaplıcalar bulunur. Peki Uşak ile Eskişehir arası kaç kilometre, yolculuk kaç saat sürüyor?

Uşak ilinin iklimi, kentin coğrafi konumundan dolayı Akdeniz iklimi ile İç Anadolu’nun karasal iklimi arasında bulunuyor. Bu nedenle de Uşak’ın bitki örtüsü de buna benzerlik gösteriyor. Yazları sıcak ve kurak, kışları İç Anadolu’ya göre ılık geçen Uşak, tarihi yapısıyla ön plana çıkıyor. Öte yandan Eskişehir’e de birçok yerli turist gönderen Uşak, toplamda 1.309 kilometrekare alana sahip. Peki Uşak ile Eskişehir arası kaç kilometre, Uşak-Eskişehir arası otobüsle ve özel araçla kaç saat sürüyor? İşte detaylar…

UŞAK ULAŞIM

Uşak şehrinin merkezi, E-96 Ankara-İzmir karayolu üzerinde bulunuyor. Karadeniz, Orta Anadolu, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu’dan İzmir’e gelen tüm araçlar Uşak’tan geçiyor. Afyonkarahisar-Uşak-İzmir demiryolu hattı da Uşak merkezinden geçer ve bu hat 1897 yılından bu yana hizmet veriyor. Ayrıca bu hat, hızlı tren projesi kapsamına da alınmıştır.

Uşak ilinin merkezine 7 kilometre uzaklıkta Uşak Havalimanı bulunmaktadır ve bu havalimanı ilk olarak 1998’de kullanıma açılmıştır. Talep yetmediği için 2001 yılında kapatılan bu havalimanı, 2006 yılından itibaren sivil hava uçuşlarına yeniden açılmıştır.

UŞAK-ESKİŞEHİR ARASI KAÇ KM, KAÇ SAAT?

Türkiye’nin birçok noktasından Ege Bölgesi’ne ve özellikle İzmir’e geçiş bölgesi olarak bilinen Uşak ile Eskişehir’in arası toplamda 219 kilometre mesafededir. İki konum arasındaki otobüs yolculukları genellikle molalar ile birlikte 3 saat sürmektedir. Ancak özel araçla seyahat durumlarında bu süre değişebilir ve genellikle özel araçla Uşak - Eskişehir arası 1 saat 45 dakika - 2 saat sürmektedir.