12 ay boyunca hem yerli hem de yabancı turistler tarafından ziyaret edilen kaplıcalar, özellikle havaların soğumaya başlaması ile birlikte birçok kişi tarafından yakın takip altına alındı. Turizme olan katkılarının yanı sıra birçok derde şifa olduklarına da inanılan kaplıcalarda vakit geçirmek isteyen, sevdikleri ile kısa bir tatilin keyfini sürmek isteyen Uşaklılar da yakın kaplıcalara yönelik sorgulamalarda bulunmaya başladı.

Uşak’ta aktif olarak hizmet veren Kayaağıl Termal Tesisleri, Hamamboğazı kaplıcaları, Emirfakılı kaplıcası ve Örencik kaplıcasının yanı sıra farklı yerler de keşfetmek isteyen pek çok kişi, çevre illerde bulunan kaplıca tesislerini arama motorlarında sorgulamaya başladı. Peki, Uşak’a yakın olan kaplıcalar hangileri? İşte detaylar…

SİMAV KAPLICALARI

Uşak’ın komşu illerinden olan Kütahya’da hizmet veren Simav Eynak Kaplıcaları, Uşak Merkez’e 92 km uzaklıktadır. Şehre yaklaşık olarak 1 saatlik mesafede olan kaplıca tesislerinin açık adresi “Hacıahmetoğlu Eynal Kaplıca Otelleri Simav/ Kütahya” şeklinde kayda geçmiştir. 24 saat hizmet veren tesis kapsamında yapılan su analizleri, mineralli suyun tedavi edici unsurlara sahip olduğunu gözler önüne sermiştir.

Yapılan analizlerin sonuçlarına göre kaplıca suyunun; kronik bel ağrısı, eklem hastalıkları, genel stres bozuklukları, romatizmal hastalıklar ve spor yaralanmalarında tedavici özelliklere sahip olduğu belirlenmiştir. Ayrıca böbrek taşlarının düşürülmesinde ve cilt hastalıklarının iyileştirilmesinde de aktif olarak rol oynayan kaplıca suyunun sedef hastalığına da iyi geldiği bilinmektedir. Tesise günübirlik gidilebildiği gibi konaklama amacı ile de ziyaret gerçekleştirilebilmektedir. Ayrıca tesiste açık havuz ve aquapark hizmetleri de bulunmaktadır.


 

GEDİZ ILICA TERMAL KÖYÜ

Gediz’e 13 km, Uşak- İzmir Karayolu’na ise 45 km mesafede bulunan Gediz Ilıca Termal Köyü, 1987 senesinde Bakanlar Kurulu tarafından Termal Turizm Merkezi ilan edilmiştir. “Ilıca Termal Tesisi Gediz/ KÜTAHYA” açık adresinde hizmet veren tesis, şehrin karmaşasından kısa süreliğine de olsa uzaklaşmak isteyenler için idealdir. Sene içerisinde hem yerli hem de yabancı turistler tarafından sık sık ziyaret edilen tesis, termal sularının yanı sıra havuzu, spor alanları ve doğa tutkunları için düzenlenen hizmetleri ile de dikkat çekmektedir.

Termal tedavi merkezi olarak nitelendirilen Gediz Ilıca Termal Köyü’nde özellikle göz ve mide hastalıklarına iyi gelen şifalı suların bulunduğu bilinmektedir. Ayrıca termal sularının; böbrek hastalıkları, romatizmal hastalıklar, kadın hastalıkları, eklem ve kireçlenme hastalıkları, sedef gibi cilt ve deri hastalıkları gibi sorunlara da iyi geldiği bildirilmiştir. Tesis, Gediz Belediyesi tarafından işletilmektedir.