Uzun süredir yükselişte olan enflasyonu düşürmek amacı ile hükümet yetkilileri ve diğer yetkili kurumlar tarafından arka arkaya yeni kararlar alınırken bu süreçte yükselişini sürdüren dolar kuru da gündelik hayatın çok çeşitli alanlarına yüksek oranlı zamlar aracılığı ile yansıdı. Gıdadan teknolojiye, emlaktan otomotive her alanda değişen fiyat listeleri ile karşı karşıya kalan vatandaşlar, bugüne de bir zam haberi ile uyandı.

Resmi Gazete’nin yeni tarihli sayısında Uşaklıları ve diğer illerde yaşayan vatandaşları direkt olarak ilgilendiren bir karara işaret edildi. Edinilen bilgilere göre eylül ayı itibari ile avukatlık ücretlerine de zam yapıldı.

YÜZDE 90’LIK DEV ARTIŞ

Resmi Gazete’nin yeni sayısında milyonları ilgilendiren yeni bir zam kararının yer aldığı görüldü. Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi’nde değişikliğe giden yetkililer dev bir zam kararının altına imza attı. Konu ile ilgili olarak açıklamada bulunan Türkiye Barolar Birliği, söz konusu açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiş olan Türkiye Barolar Birliği 2023- 2024 yılı Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi’nde ücretlere yönelik önceki tarifenin yayımı sonrası oluşan mali tablo dikkate alınarak ortalama yüzde 90,40 oranında artış yapılmıştır.”

Yüzde 90’ı aşan zam kararının ardından avukatlara ödenecek az ücret 15 bin 800 TL, dava ücretleri 8- 67 bin 700 TL, 1 saatlik sözlü danışmanlık ücreti ise bin 300 TL olarak belirlendi.

ZAM KARARINA TEŞEKKÜR

Açıklanan zamlı tarifenin ardından sosyal medya hesabı üzerinden bir paylaşımda bulunan Türkiye Barolar Birliği Başkanı Erinç Sağkan, Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’a teşekkür etti. Sağkan, söz konusu sosyal medya paylaşımında şu ifadelere yer verdi: “Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi mevzusunda barolarımızdan aldığımız görüş ve öneriler doğrultusunda Adalet Bakanlığı ile birlikte yürüttüğümüz çalışma neticesinde mesleğimiz ve meslektaşlarımız için çok önemli ve tarihi bir tarifeye geçtik. Adalet Bakanı Sayın Yılmaz Tunç ve bürokratlarına çözüm odaklı ve yapıcı yaklaşımlarından ötürü teşekkür ederim.”

Kaynak: UŞAK OLAY