Yüksek enflasyon karşısında çeşitli stratejiler doğrultusunda piyasalara müdahale eden merkez bankaları, son olarak eylül ayı kararları ile gündemde yerlerini almıştı. Bu kapsamda Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası eylül ayında 500 baz puanlık artışa giderek politika faizini yüzde 30’a yükseltirken Amerika Merkez Bankası da bu aylık faizi sabit bırakma kararı almıştı. Tüm bu gelişmelerin ardından bankaların finansman ürünlerine uyguladıkları faizler de güncellenerek rekor seviyelere ulaşırken özel sektörden tedirginlik yaratan kararlar gelmeye başladı. Son açıklama ise Uşak ilinin önde gelen firmaları arasında yer alan Uşak Seramik’ten geldi.

Geçtiğimiz günlerde İtalya’nın Verona kentinde düzenlenen ‘Marmomac Seramik Fuarı’ isimli etkinliğe katılım sağlayarak Türkiye’yi temsil eden Uşak Seramik, faiz artırımı uygulamasının ardından şaşkınlık yaratan bir açıklama ile gündeme geldi. Edinilen bilgilere göre firma yatırımlarını durdurarak küçülmeye gitti.

PERSONELLER İÇİN TALİMAT VERİLDİ

Merkez bankalarının ekim ayı faiz kararları şimdiden merak konusu olurken Ege’nin en büyük firmaları arasında yer alan Uşak Seramik’ten şaşkınlık yaratan bir karar geldi. Geçtiğimiz ayın sonunda Türkiye seramiklerini İtalya’da düzenlenen fuarda tanıtan firma, yüksek faizler sebebi ile yatırımlarını durdurduğunu duyurdu. Personel kadrosunda da küçülmeye giden firmanın personellerin işten çıkarılması için insan kaynakları birimine talimat verdiği öğrenildi.

KARARLARINI SIRALADI

Hisseleri borsada işlem gören firmalar arasında yer alan Uşak Seramik, yatırımlarını durdurma kararı aldığını bildirmesinin ardından değer kaybı yaşadı. Edinilen bilgilere göre firmanın KAP’a yapmış olduğu açıklamanın ardından Borsa İstanbul’da işlem gören Uşak Seramik hisseleri yaklaşık olarak yüzde 10 oranında değer kaybı yaşadı.

Yüksek faizler sebebi ile yatırımlarını bir süre devam ettirmeme kararı alan Uşak Seramik, yayınlamış olduğu yazılı açıklamada uygulamaya almış olduğu kararlarını şu şekilde sıraladı:

- Artan faizler ve finansman maliyetleri sebebi ile kısa vadeli acil yatırımlar haricinde kalan tüm uzun ve orta vadeli yatırım planları durduruldu.

- Şirketin organizasyonel açıdan kısmi olarak küçülmesine karar verildi.

- Faaliyetlerde aksama yaşanmamasına ancak giderlerde verimliliğin artırılması için çeşitli önlemlerin alınıp uygulanmasına karar verildi.