Pandemi dönemi itibariyle dünya genelinde küresel enflasyonun etkileri görülmeye başlamıştı. Başta ABD olmak üzere birçok büyük ekonomiye sahip ülkede atılan parasal adımlar söz konusu enflasyonu desteklerken, ilerleyen süreçte ülkeler enflasyonu kontrol altına almak ve düşürmek üzere harekete geçti. Ancak Türkiye’de enflasyon, söz konusu süreçte daha hızlı ve yüksek oranlarda artış gösterdi. Yüksek enflasyonun etkileri ile birlikte Türkiye’de basılan madeni paraların, maliyetlerinden dolayı gramajları düşürüldü.

Son yıllarda Türkiye’de enflasyon krizi hızla büyüdü ve hayat pahalılığı da hızla artış gösterdi. Vatandaşlar ekonomik darboğaz yaşarken, enflasyonun sokaktaki etkilerine yönelik çalışmalar ise hız kazandı. Bu kapsamda enflasyonun etkileri ile birlikte yeni banknot basılacağı iddiaları gündeme gelirken, piyasaya basılan madeni paraların maliyetlerinden dolayı gramajlarında bir düşüş yapıldı. Ekonomistler, 5 ve 10 TL’lik yeni madeni paraların basılmasının gündemde olduğunu ifade ederken, elinde bozuk para olanların bu paraları elden çıkarmaları gerektiğini dile getirdi. İşte detaylar…

MADENİ PARALARIN GRAMAJI DÜŞÜRÜLDÜ

Türkiye’de yaşanan enflasyon sorunu ile birlikte piyasaya basılan madeni paraların maliyetlerinden ötürü gramajlarında düşüş yapıldı. Böylece 25 kuruş, 50 kuruş ve 1 TL’lik madeni paraların gramajlarının düşürülmesi ile birlikte özellikle de yiyecek ve içecek otomatlarında, bu madeni paraların makine tarafından tanınmadığı yönünde şikayetler artış gösterdi.

Elde edilen bilgilere göre yüksek enflasyon sonucu görülen madeni para sıkıntısı yaşanmaya devam ederken, yeni basılan madeni paraların gramajlarındaki düşüş de dikkat çekiyor.

EKONOMİSTTEN UYARI GELDİ

Bilindiği üzere 1 TL’lik madeni paranın gramajı 8,2 gramdan 6,6 grama düşürülmüştü. Öte yandan 50 kuruşun gramajı ise 6,8 gramdan 5,5 grama düşürülmüştü. Böylece madeni paraların gramajında yaklaşık %30 oranda bir düşüş sağlandı ve bu da üretim maliyetlerinde bir tasarruf sağladı. Öte yandan uzmanlar, 5 ve 10 TL’lik yeni madeni paraların basılacağı yönünde bazı iddialarda bulundu.

Temmuz ayında Ekonomist Şeref Oğuz, “Hiçbir şey alamayan 5 liranın yanı sıra 10 liralık kağıt para metale dönüşürken, 1 liranın altındaki metal bozukluklar artık basılmayacak” açıklamasında bulundu.

Kaynak: UŞAK OLAY