Kış mevsimi yaklaşırken yurdun dört bir yanında vatandaşlar kışlık mutfak hazırlıklarına başladı. Kış hazırlığı dendiğinde ilk olarak akla gelen domates sosu yapımı için de hazırlıklar devam ederken, küflenmeyen domates sosu için de tarifler araştırılmaya başlandı. Kışın rahat rahat tüketebileceğiniz ve tazeliğini yitirmemiş olan domates sosları nasıl yapılır?

Tazeliğini yitirmeyen ve kışın da rahatça tüketilebilen domates soslarını hazırlamak için taze ve olgun domatesleri seçin. Bu domateslerin kabuklarının pürüzsüz olması gerekiyor ve üzerlerinde çürüme belirtileri olmamaları gerekiyor. Domateslerin daha sonra saplarını kesin ve temiz ve kurumuş cam kavanozları hazırlayın. Burada temiz plastik kaplar da kullanabilirsiniz ancak cam kavanoz kullanmanız tavsiye edilir. Yapılış aşamasına geçmeden önce, buradaki püf noktaya dikkat etmeniz gerekiyor. Peki küflenmeyen domates sosu için püf nokta nedir? İşte detaylar…

TAZE DOMATES SOSUNUN PÜF NOKTASI

Domates sosunu yapmaya başlamadan önce, kavanozlarınızı iyice temizlemeniz gerekiyor. Halihazırda herkes zaten soslarını temiz kavanozlara yerleştiriyor ancak tamamen sterilize edilmiş olan kavanozlar, küflenmeyen domates soslarının püf noktası olarak karşımıza çıkıyor. Tamamen temizlediğiniz kavanozlarda üst kısımlarda 1,5 cm kadar boşluk bırakacak şekilde domatesleri kavanozlara doldurun ve her bir kavanoza da yaklaşık 1 çay kaşığı tuz ekleyin. Tuz da domateslerin korunmasını sağlayacaktır.

SOSU HAZIRLARKEN BUNA DİKKAT!

Kışın domates soslarını küflenmeden muhafaza etmenin en önemli adımlarından biri kavanozların tamamen temiz olmasıdır. Ayrıca domates sosunda bakteri oluşumunu engellemek için de sosu en az 30 dakika kadar kaynatın. Domatesleri yıkadıktan sonra da büyük parçalar halinde doğrayın ve kabuklarını da soyun. Kaynatma işlemine bu aşamadan sonra geçin.

İsteğe bağlı olarak domates soslarına kekik, sarımsak ve baharat gibi tatlar ekleyebilirsiniz. Ayrıca orta ateşte karıştırarak kaynatın ve kıvamın yoğun bir hal almasını sağlayın. Kavanozlara aldığınız domatesleri güneşten uzak ve serin bir yerde muhafaza edin. Bu sayede kışın domates soslarını taze şekilde tüketebilirsiniz.