Son dönemlerde Türkiye’de birçok sektörde ürün ve hizmetlerin fiyatı artış gösterirken, bu artışlar konut piyasasını da doğrudan etkisi altına aldı. Konut fiyatlarında ve kiralarda görülen hızlı yükselişler ile birlikte piyasada yüksek seviyeler ortaya çıkmaya başladı. Artan konut fiyatları ve diğer etkenler ele alındığında konut satışlarının gelişmelerden nasıl etkilendiği merak konusu olurken, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Ağustos ayına ilişkin konut satış istatistikleri raporunu açıkladı.

TÜİK, Ağustos ayına dair inşaat ve emlak piyasasının merakla beklediği konut satış rakamlarını açıkladı. Gelen TÜİK raporuna göre 2023 yılında Ağustos ayında Uşak’ta konut satış rakamları düşüş yaşadı. Türkiye geneli ve il bazında yayınlanan raporda, konut satışları rakamlarında yaşanan değişim ortaya konuldu. Rapora göre Türkiye genelinde Ağustos ayında 122.091 adet konut satışı gerçekleştirildi. Uşak’ta da konut satışlarında azalma kaydedildi. İşte detaylar…

UŞAK’TA KONUT SATIŞLARI DÜŞTÜ

TÜİK, Ağustos ayına ilişkin Türkiye genelinde ve iller bazında konut satış istatistiklerini paylaştı. Açıklanan rapora göre Türkiye genelinde Ağustos ayında 122.091 adet konut satışı gerçekleşti. Bu satışların 572 adedi ise Uşak’ta gerçekleşti. Rapora göre konut satışlarında azalma olan Uşak’ta, bir önceki ay olan Temmuz’da 583 adet olarak gerçekleşmişti. Böylece Uşak’ta Ağustos ayında bir önceki aya göre 11 adet daha az konut satışı yapıldı.

EN ÇOK VE EN AZ KONUT SATIŞI YAPILAN İLLER

Türkiye genelinde konut satışları Ağustos ayında, bir önceki yılın aynı ayına göre, yani yıllık bazda %1,1 oranda azalarak 122.091 olarak kaydedildi. Türkiye genelinde konut satışlarında en yüksek pay sahibi 17.408 konut ve %14,3 ile İstanbul oldu. Bu satışlarda İstanbul’u 11.007 konut satışı ve %9,0 pay ile Ankara, 6.504 konut satışı ve %5,3 pay ile İzmir takip etti.

TÜİK raporuna göre Ağustos ayında en az konut satışı olan iller ise sırasıyla 39 konut satışı ile Ardahan, 67 konut satışı ile Hakkari ve 139 konut satışı ile Artvin oldu.