2019 yılının sonlarında ortaya çıkan ve kısa süre içerisinde tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını, yalnızca sağlık sorunlarına değil ekonomik çöküntüye de sebebiyet verdi. Üretimin o dönem içerisinde birçok alanda durdurulması ve kısıtlanması ile birlikte, yüksek enflasyon problemi baş gösterdi. Salgın kontrol altına alındıktan sonra dahi etkilerini hissettirmeyi sürdüren enflasyon, bugün halen tüm ülkelerin ekonomilerini tehdit etmeye devam eden en önemli başlıklardan biri olarak gündemde kalmaya devam ediyor.

Yüksek enflasyonun etkisi ile tüm hizmet alanlarında fahiş fiyat seviyeleri gözlenirken bu süreçte dolar kurunun da rekor seviyelere ulaşmış olması zam haberlerinin arka arkaya gelmesine neden oldu. Sürecin en çok darbe alan sektörlerinden olan emlak sektörü de özellikle satılık konut fiyatlarının fahiş seviyeleri sebebi ile tüketicileri hayrete düşürdü. Yeni bir eve sahip olmak, kendi evinin anahtarını cebinde taşımak isteyen birçok tüketici, piyasa fiyatlarını yakından takip etmeye başladı. Bu süreçte en çok sorgulanan iller arasında Uşak ili de yer aldı.

İzmir’e olan yakınlığı, doğal güzellikleri ve tarihi mirası ile Türkiye’nin en önemli şehirleri arasında yer alan Uşak, son dönemlerde konut fiyatları ile de dikkat çekmeye başladı. Peki, Uşak’ta konut fiyatları ne kadar? Uşak’ın emlak açısından en ucuz ve en pahalı ilçeleri hangileri? İşte ayrıntılar…

UŞAK MERKEZ SATILIK KONUT FİYATLARI

Uşak ilinin Merkez ilçesinde satışa sunulmuş olan konutların fiyatları hem bölge halkı tarafından hem de şehirde yatırım yapmak isteyenler tarafından yakın takip altına alındı. İlanda olan konutlar baz alınarak yapılan araştırmaya göre Uşak’ın Merkez ilçesinde ortalama satılık konut fiyatları şu şekilde:

- 1+1: 1 milyon TL

- 2+1: 1 milyon 600 bin TL

- 3+1: 2 milyon 100 bin TL

UŞAK İLİ ORTALAMA KONUT FİYATLARI

Uşak ilinin ilçeleri bazında yapılan emlak araştırmasına göre Banaz’da 2+1 ve 3+1 konutların ortalama fiyat aralığı 2 milyon TL. Bu rakam Eşme için 1 milyon 500 bin TL, Karahallı için 1 milyon 400 bin TL, Sivaslı için ise 2 milyon TL olarak kayda geçti. Verilere bakılacak olur ise şu an için Uşak’ın konut fiyatları bakımından en ucuz ilçesinin Karahallı olduğunu söylemek mümkün.